identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Nxenesit e Kur'anit Puke dhe Fushe-Arrez zhvillojne eskursion ne fshatin Kryezi.

Shko poshtë

Nxenesit e Kur'anit Puke dhe Fushe-Arrez zhvillojne eskursion ne fshatin Kryezi.

Mesazh nga Admin prej Mon Sep 07, 2015 6:09 pm

Shoqata Bashkesia Kultura Islame Puke e mbeshtetur nga Shoqata V.H.K Istanbul organizoi sot 30 gusht 2015 nje eskursion me nxenesit e Kur'anit ne fshatin Kryezi.
Nisjet u ben nga qyteti i Pukes dhe ai i Fushe-arrezit per te arritur ne fshatin Kryezi. Ne fillim nxenesit vizituan sheshin Pavarsia te ketij Fshati. Per te vizituar me pas HEC-in Kryezi, Qarrin e Xhamise, Qershin e Mejtepit dhe me pas Gurin e Ndrykulles. Ndalesa e fundit  nxenesit e bene tek Xhamia e Re e fshatit Kryezi. Tek Xhamia e Re nxenesit u priten nga Myftiu i Pukes Gezim Kopani i cili mes emocionesh falenderoj shoqaten Istanbul dhe B,K,I Puke te cilet po mbajne gjalle frymen islame ne mesin e te rive dhe sot kete po e bejne edhe ne fshatin Kryezi.
Ne fshatin Kryezi jetojne dy komunitete, mysliman dhe katolik. Pjesa mysliman ka tre lagje; Arifaj, Brahaj dhe Dervishi.
Ne eskursion moren pjese rreth 100 nxenes te Kur'anit. Nderkoh stafi i shoqates Bashkesia Kultura Islame Puke falenderoi shoqatan Istanbul e cila mbuloi shpenzimet e ketij eskursioni, si dhe antarin e Keshillit te Myftinise Basri Selimaj dhe Elvan Arifaj te cilet na mbeshteten dhe na shoqeruar ne kete eskursion.
Shoqata Bashkesia Kultura Islame Puke ne vitin 2002-2003 ka pas te hapur nje kurs te Kur'anit ne fshtin Kryezi ku kan qene te rregjistruar 21 nxenes.

Pergatiti: Erjola Kopani

Fotografi nga eskursioni ne fshatin Kryezi,Puke
date; 30.08.2015
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1312
Piket : 18957
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : Shqiperi

http://forumivizitor.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi