identifikimi

Harrova fjalkalimin
 
 
Or
 
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of ForumiVizitor on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Forumi Vizitor on your social bookmarking website

Reklama juaj ketu
Stil 2018 , mbulesa islame

Fri Feb 09, 2018 10:26 am nga era

Komentet: 0

E dashura bija ime (mesazh emocional)

Mon Sep 11, 2017 9:18 pm nga Forumi Vizitor


E dashur bija ime... Nje dite, une do te plakem... Kur ajo dite te vije, e une te behem pis kur te ha, ki durim. Kujto kohen qe kam kaluar duke te ardhur prapa me pjate ne dore... Nese kur flas me ty perseris gjithmone te njejtat fjale, mos me nderprit. Degjome, sepse kur ti ishe e vogel une duhej te te tregoja cdo nate te njejten perralle qe te flije. Kur nuk dua te lahem, mos me bertit. Kujto kohen kur te ndiqja nga pas dhe sajoja 100 histori sepse nuk doje te laheshe... Kur te vesh re mosdijen time mbi teknologjine e re, ki durim dhe me ndihmo... Mos me shih me ate buzeqeshje ironike, por kujto se sa kohe m'u desh te te mesoja A,B,C... Nese ne nje moment nuk arrij te mbaj mend, me jep kohe dhe mos u nervozo, por thjesht kujto se sa qindra pyetjeve te tua kureshtare duhet t'i pergjigjesha kur ishe e vogel... Kur kembet e mia te mos me sherbejne me, mos me trajto sikur te isha nje barre per ty, me ndihmo njesoj sic une e bera kur …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Historia e xhamise El Aksa (Kudus , Palestin)

Sun Jul 30, 2017 12:20 pm nga Forumi VizitorNga Gezim Kopani

Xhamia e pare e ndertuar ne toke eshte Xhamia e Mekkes (Qabja).

Allahu xh.sh thote:


"Xhamia e pare e ndertuar per njerezit, eshte ajo qe u ngrit ne Meke, e dobishme udherefyese per mbare njerezimin." (Ali Imran ; 96)

Xhamia e dyte e ndertuar ne toke eshte xhamia El Aksa ne qytetin e Kuddsin ne Palestin.

Allahu xh.sh e permend keshtu El Aksan ne Kur'an:

"Pa te meta eshte Lartmadheria e Atij qe robin e vet e kaloi ne nje pjese te nates prej Mesxhidi Haramit (prej Qabes) gjer ne Mesxhidi Aksa (Bejtul Mukaddes), rrethin e se ciles Ne e kemi bekuar.." (El Isra; 01)

Qyteti i Kudsit (Jeruzalem) ndodhet rreth 750 mbi nivelin e detit mesdhe.Kudsi rrethohet nga 5 male si dhe 4 lugina.  Xhamia el Aksa ka kuptimin "E larget (qe nenkuptohet si xhamia me e larget nga Qabja)". Sipas te dhenave kjo xhamia ka nje siperfaqe prej 35000 m2. …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Historia e jashtëzakonshme e Safijes, kush ishte vajza nga Dukagjini që u bë sulltaneshë dhe sundoi botën

Fri Jul 07, 2017 11:04 am nga era


Numërohen në fakt një gjeneratë e tërë shqiptarësh që drejtuan Perandorinë Osmane që ndërtuan Stambollin por asnjëherë nuk kemi folur për rolin e grave në Perandorinë Osmane.Serialet historike që janë pritur me shumë vëmendje nga shqiptarët, kanë nxjerrë në pah dhe rolin e madh të grave në Perandorinë Osmane.

Shqiptaret arritën të bëheshin sulltanesha, dhe të kishin kështu një ndikim të madh në këtë perandori.

Historia e Safijes ishte pak përrallore siç ishte fati i shumë shqiptarëve gjatë kohës së lulëzimit të kësaj perandorie.

Ajo lindi në vitin 1550 në zonën malore të Dukagjinit në fshatin Rez. Ishte shqiptare dhe do hynte në histori si sulltanja Valide.

Bashkëshorti i saj ishte sulltan Murati i III-të dhe kishte tre fëmijë: sulltan Mehmetin, sulltane Aishen dhe sulltane Fatmën.

Historia e rënies së saj në duart e sulltanit ishte shumë aventureske.Ajo …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Parlamenti i Kosoves për herë të Parë me dy deputete me shami

Wed Jun 14, 2017 12:05 pm nga Muslimanja


Parlamenti i Kosoves për herë të parë me dy deputete me Shami

Refiqe Ternava dhe Labinota Demi kanë marrë votat e mjftueshme duke kaluar grat e koalicionit dhe do jenë pjesë e parlamentit të Kosovës.

Komentet: 0

Puke: Inagurohet xhamia e fshatit Qerret

Thu May 25, 2017 11:39 am nga Forumi Vizitor


Nën një atmosfere të mrekullueshme festive u zhvillua ceremonia e inagurimit të xhamisë së fshatit Qerret Pukë. Ceremonia e inagurimit u hap me Hymnin Kombëtar për të vijuar më pas pjese Kur’anore si dhe një pjesë hyrse nga nxënësit e mejtepit të xhamisë Qerret.1111

Në këtë ceremoni nderuan me pjesmarrjen e tyre N/Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërise Bujar Spahiu, N/Kryetari i Kuvendit të Shqipërise Shpetim Idrizi, Përfaqësues të Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës Bahri Sejdiu dhe Kasim Kerguri, Myftiu i Tiranës  Ylli Gurra, Myftiu i Malsisë së Madhe Edmir Smalaj, Myftiu i Lezhës Agim Terziu, Kreu i shoqatës Istanbul Ridvan Seferaj, Kreu i fondacionit Mirësia Korab Kaja, Kreu i Bashkisë Pukë Gjon Gjonaj, Imam nga qytet e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë.

Myftiu i Pukës Gëzim Kopani pasi falenderoi …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Medreseja Haxhi Sheh Shamia Shkoder manifeston 25 vjetorin e rihapjes

Thu Apr 27, 2017 10:12 am nga Forumi Vizitor


Mes emocionesh të shumta dhe një pjesëmarrjeje të jashtëzakonshme, më 24 prill u organizua në teatrin "Migjeni", mbrëmja jubilare e 25 vjetorit të medresesë së Shkodrës. Në këtë veprimtari nderuan me praninë e tyre: Kryetari i KMSH z. Skender Bruçaj, Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës z. Naim Tërnava, Përfaqësuesi i Lartë i fondacionit "Hüdayi" z. Rafet Bilaç, Myftiu i Shkodrës İmam Muhamed Sytari, Myftiu i Malësisë së Madhe z. Edmir Smajlaj, Myftiu i Pukës z. Gëzim Kopani, myftilerë dhe drejtues të medreseve nga Prishtina, Gjakova, Gjilani, Prizreni, Presheva, Sarajeva, Tetova, Gostivari, Dibra, Podgorica, Tuzi e Ulqini.
Morën pjesë gjithashtu: Znj. Greta Bardeli Kryetare e Këshillit të Qarkut Shkodër, zv. Ambasadori İ Republikës së Turqisë z. Sinan Cem Baş, Kryetari i Agjensisë Turke për Zhvillim dhe Koordinim TIKA z. Eyüp Yavuz Ümütlü, Kryetari i …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

ForumiVizitor
Te nderuar vizitor! Forumi Vizitor ka nje staf te zgjedhur i cili cdo dite ben freskim te infromacioneve. Cdo antar eshte i lurtur qe kur te bej publikim te nje teme te tregoj burimin ose linkun nga eshte marr informacioni. Forumi Vizitor u hap me date 15.08.2001.
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Statistikat
Forumi ka 401 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Jam

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 6099 artikuj v 4789 temat
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16

{Fjalë Kyçe}

February 2019
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Calendar Calendar

~