Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
Albani (761)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
emine (509)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
Era (387)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
Redi (338)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
Visiana (198)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
iDa (175)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 
Esila (153)
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcapFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Voting_barFëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 

Kush është në linjë
46 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 46 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcap3%Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 3% [ 1 ]
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcap14%Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 14% [ 5 ]
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcap11%Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 11% [ 4 ]
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcap58%Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 58% [ 21 ]
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcap0%Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_lcap14%Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë

Shko poshtë

Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  Empty Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë

Mesazh nga Brikena Sun Dec 01, 2013 3:49 pm

Fëmijët: ena e përshtatshme për ngrënie më të mirë  16355744-2561-468d-83b2-88c5b770827a---0-
Një grup studiuesish amerikanë realizuan një studim për ndikimin e madhësisë së tasit apo pjatës në mënyrën e ushqimit të fëmijëve.
Rezultoi se për kufizimin e mbetjeve dhe mbi-ushqyerjes, është mirë të përdoren enë të vogla.

Mënyra e prezantimit të ushqimit ndikon në oreksin tonë: shtrimi i tavolinës, enët, ngjyrat...asgjë nuk duhet t’i lihet rastësisë. Një studim i kohëve të fundit e vërteton këtë gjë. Një grup studiuesish të laboratorit ushqimor të universitetit amerikan të Cornell-it vërtetuan se kur kanë në tavolinë një tas më të madh, fëmijët kërkojnë dhe konsumojnë më shumë.

Ekipi i Brian Wansink, Koert van Ittersum dhe Collin Payne e zhvilloi studimin me 69 fëmijë të një shkolle fillore.

Shkencëtarët u propozuan fëmijëve të hanin drithëra në dy tasa me përmasa të ndryshme: 500 ml dhe 250 ml. Pasi zgjidhnin tasin, fëmijët merrnin dozën e dëshiruar të drithërave. Fëmijët me tas 500 ml kërkonin 87% më shumë drithëra se ata që kishin tas 250 ml, pavarësisht nga mosha, gjinia dhe treguesi i masës trupore.

Studiuesit e përsëritën testin me 18 fëmijë të moshës nga 6 deri në 10 vjeç. Disa të rritur u hodhën drithëra derisa fëmijët të thonin mjaft. Sasitë e drithërave të hedhura në tas dhe ato të mbetura pas mbarimit të ngrënies u peshuan. Rezultoi se fëmijët që përdorën tas të madh kërkuan 69% më shumë se të tjerët dhe konsuamuan 52% më shumë. Mbetja e ushqimit në tas ishte 14%.
/living.al/
Brikena
Brikena

Numri i postimeve : 44
Piket : 80
Respekti : 100
Date e hyrjes : 15/03/2011
Mosha : 33
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi