Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
Albani (761)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
emine (509)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
Era (387)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
Redi (338)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
Visiana (198)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
iDa (175)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 
Esila (153)
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcapUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Voting_barUshqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 

Kush është në linjë
55 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 55 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcap3%Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 3% [ 1 ]
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcap14%Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 14% [ 5 ]
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcap11%Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 11% [ 4 ]
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcap58%Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 58% [ 21 ]
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcap0%Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 0% [ 0 ]
Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_lcap14%Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve

Shko poshtë

Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve Empty Ushqimi I Parë I Xhennetlinjve

Mesazh nga Muslimanja Tue Apr 23, 2013 1:34 pm

Përgjigjet e Muhammedit alejhi selam ndaj pyetjeve të Abdullah ibn Selamit.
Transmetohet se Enesi (Allahu qoftë i kënaqur prej tij!) ka thënë: “Kur Abdullah ibën Selami dëgjoi për ardhjen e Pejgamberit, alejhi selam, në Medine, erdhi tek ai dhe i tha: “Do të të pyes rreth tri gjërave të cilat nuk i di kush, pos një i Dërguar i Zotit:
Cila është shenja e parë e Kijametit?
Cili do të jetë ushqimi i parë i xhennetlinjve?
Pse ndodh që fëmija t’i përngjajë babait, dhe pse ndodh që t’i përngjajë dajës?”

Ndërkaq, Pejgamberi, alejhi selam, pati thënë: “Xhibrili sapo m’i tregoi përgjigjet e këtyre pyetjeve.” Abdullahu ia ktheu: “Ai (do të thotë, Xhibrili), prej të gjithë engjëjve të tjerë, është armiku më i madh i çifutëve!” Më pas, Pejgamberi, alejhi selam, i tha: “Shenja e parë e Kijametit do të jetë një zjarr i cili do t’i pajtojë njerëzit e lindjes dhe të perëndimit. Më tej, ushqimi i parë i xhennetlinjve do të jetë një vrigull i veçantë (vrigull i pasmë) nga mëlçia e peshkut. Edhe më tej, sa i përket ngjasimit, nëse një njeri bën marrëdhënie seksuale me gruan e vet dhe nëse ai ejakulon (ndjen orgazëm) i pari, fëmija do t’i ngjajë babait; e nëse gruaja ejakulon e para, fëmija do t’i ngjajë asaj!” (Sahihu i Buhariut, vëll 4, libri 55, nr. 546: Profetët (vëll 4: nr. 543-658))

Me të dëgjuar këtë, Abdullah ibën Selami tha: “Dëshmoj se ti je i dërguari i Allahut!” Pak më pas, ai e tha edhe këtë: “O i dërguari i Allahut, çifutët janë rrenacakë; e nëse ata kuptojnë për konvertimin tim në Islam, para se ti t’i pyesësh rreth meje, me siguri se do të kishin thurur gënjeshtra për mua!”

Çifutët patën ardhur te shtëpia e Pejgamberit, alejhi selam, kurse Abdullahu u pat fshehur brenda. Pejgamberi i Allahut i pyeti çifutët: “Çfarë njeriu është Abdullah ibën Selami në mesin tuaj?”, ndërsa ata iu përgjigjën: “Ai është më i dituri prej nesh, më i miri prej nesh dhe i biri i më të mirit prej nesh!” Pejgamberi, alejhi selam, u tha: “Çfarë do të thoshit nëse ai do ta pranonte Islamin?”, kurse ata ia kthyen: “Allahu e ruajtë prej asaj!” Ndërkaq, Abdullah ibën Selami pastaj u shfaq para tyre duke thënë: “Dëshmoj se askush nuk meriton të adhurohet, pos Allahut dhe se Muhammedi është i dërguari i Tij!” Me të dëgjuar këtë, ata thanë: “Ai është më zemërligu prej nesh dhe i biri i më zemërligut prej nesh”, për të vazhduar edhe më tej të flasin keq për të.
Muslimanja
Muslimanja
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 601
Piket : 1929
Respekti : 9
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 45
Vend ndodhja : Tirane

http://islami-puke.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi