Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
Albani (761)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
emine (509)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
Era (387)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
Redi (338)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
Visiana (198)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
iDa (175)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 
Esila (153)
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcapMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Voting_barMuslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 

Kush është në linjë
48 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 48 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 65 më Thu Dec 28, 2023 5:47 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcap3%Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 3% [ 1 ]
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcap14%Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 14% [ 5 ]
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcap11%Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 11% [ 4 ]
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcap58%Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 58% [ 21 ]
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcap0%Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 0% [ 0 ]
Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_lcap14%Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall

Shko poshtë

Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall Empty Muslimanët më shumë brengosen për ushqimin hallall, se sa për fitimin hallall

Mesazh nga iDa Fri Apr 28, 2017 9:02 am

Zëvendësministri në Departamentin e Kryeministrit të Malajzisë, i ngarkuar me çështjet islame, Dr.Asyraf Wajdi bin Dato’ Dusuki thotë se muslimanët e sodit më shumë brengosen për statusin (hallall) të ushqimit të tyre se sa për statusin e burimit të të ardhurave të tyre.
Ai, thotë se shumica Islamin e kuptojnë vetëm në raport me ibadetin, përderisa çështjen e hallallit dhe haramit, ajo që është e lejuar dhe e ndaluar në Islam, e shikojnë vetëm përmes konsumimit.
“Shqetësimi rreth ushqimit dhe kodit hallall është shumë i rëndësishëm. Por, një shqetësim i ngjashëm nuk ekziston kur bëhet fjalë burimin e të ardhurave nga i cili blihet ai ushqim hallall”, ka thënë dr. Asyraf në fjalimin e tij në një seminar mbi institucionet financiare islame.
Ai tha se kur bëhet fjalë për konsumimin e mishit, të gjithë kujdesen që mishi të jetë i therur sipas Sheriatit, por jo aq shumë për të hollat me të cilat blihet ky mish.
“Megjithatë, ata nuk kujdesen nëse paratë me të cilat blihet ky ushqim vjen nga fajdeja, interesi, korrupsioni. Kjo është diçka që sot është e pranishme në shoqërinë tonë “, tha ai.
Këtë javë, ministri Seri Jamil Hir Baharum tha se qeveria nuk do të lëshojë certifikatën hallall për ‘birrën’ pa alkool ose çfarëdo produkti tjetër që ka lidhje me ‘haramin’ si sallama apo proshuta.
Sipas agjencisë kombëtare të lajmeve Bernama, Ministri ka thënë se termi “birrë hallall ‘është në kundërshtim me procedurën e certifikimit hallall në Malajzi.
iDa
iDa

Numri i postimeve : 175
Piket : 567
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/06/2011
Mosha : 32
Vend ndodhja : Durres

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi