identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Myftinia Puke zhvillon ne qytetin e Fushe Arrezit simpozium me rastin e nates se Israse

Shko poshtë

Myftinia Puke zhvillon ne qytetin e Fushe Arrezit simpozium me rastin e nates se Israse

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Wed Apr 26, 2017 8:34 am

Në kuadër të natës së mirë Isra dhe Miraxh u zhvillua sot 22 prill 2017 në qytetin e Fushë Arrëzit simpoziumin me titull “Mesazhe Profetike”
Aktiviteti u hap me hymnin Kombëtar për të vijuar më pas me ajte Kur’anore të kënduara nga Myezini i Xhamisë Qerret Elvis Qarri. Më pas aktivitetin e përshëndeti anëtari i Këshillit të Myftinisë Pukë për Fushë Arrëzin Basri Selimaj, i cili ftoi të pranishmit për marrjen pjesë në aktivitetet islame dhe në mënyrë të veçant kërkoi nga të pranishmit dergimin e fëmijeve në kursin islam.
Në emer të Forumit të Gruas Myslimane për qytetin e Pukës seminarin e përshendeti Haxhire Mustafa e cila ndër të tjera tha: “Është hera e parë për mua që marr pjesë në një aktivitet islam në qytetin e Fushë Arrëzit. Përgezoj Myftininë Pukë për aktivitetin duke uruar për organizime të tjera.”
Anëtari i Këshillit të Myftinisë Pukë një herazi djali i imam Sahit Hoxha, Ramadan Hoxha risolli në kujtesë faktin që myslimanet edhe pse komunizimi ndaloi fene, ata vazhduan të lusin Allahun. Kam besim që edhe sot në do dim si ti respektojmë rregullat islame, netet e mira, muajin ramazan, naten e Kadrit etj.
Me interes u dëgjua kumtesa e Myftiut të Pukës Gëzimi Kopani i cili pasi falenderoj të pranishmit por edhe grupin e punës dhe pasi foli mbi vlerat e natës së Israsë dhe Miraxhit ndër të tjera tha: “Para disa vitesh tentova për të zhvilluar një aktivitet në qytetin e Fushë Arrëzit dhe moren pjesë vetem katër persona. Ndërsa sot gjërat kan ndryshuar shumë. Kemi hapur kursin islam, janë zhvilluar shumë aktivitete me pjesmarrje të gjërë. Shumë besimtarë me autobuz e makina dalin në Pukë për të fal namazin e xhumas, e veçanarisht atë të bajrameve. Të gjithë sëbashku do mund të mësojmë fëmijet dhe familjet tona për vlerat e islamit, se si mund ta adhurojnë Allahun për tu finanlizuar në ndertimin e xhamis në Fushë Arrëz. Uroj që nata e Israsë dhe Miraxhit te i gjej të gjithë myslimanët e Fushë Arrëzit dhe gjithë rrethin e Pukës të gëzuar dhe pa asnjë problem…”
Në fund aktiviteti u mbyll me një kokteil dhe shperndarjen e disa literaturave islame.

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
Forumi Vizitor
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 874
Piket : 3202
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 20
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi