Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
Albani (761)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
emine (509)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
Era (387)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
Redi (338)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
Visiana (198)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
iDa (175)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 
Esila (153)
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcapStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Voting_barStudimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 

Kush është në linjë
52 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 52 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcap3%Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 3% [ 1 ]
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcap14%Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 14% [ 5 ]
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcap11%Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 11% [ 4 ]
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcap58%Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 58% [ 21 ]
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcap0%Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 0% [ 0 ]
Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_lcap14%Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur

Shko poshtë

Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur Empty Studimi, fëmijët kanë më pak dhëmbë të prishur

Mesazh nga Forum Kulturor Thu Mar 21, 2013 9:19 pm

Nga: OLA MITRE


TIRANE-Sipas studimit më të fundit të realizuar me fëmijët e moshës 6-12 vjeç në kryeqytet nga Autoriteti Shëndetësor Rajonal, vihet re një rënie e numrit të dhëmbëve të prishur tek fëmijët, duke e çuar nga 5, në mesatarisht 2 ose 3 dhëmbë të prishur për fëmijë.

Të dhënat janë bërë publike në Ditën Botërore të Shëndetit Oral, ndërkohë që përmirësim i ndjeshëm vihet re kryesisht tek fëmijët 6 vjeç, ku pothuajse 80% e tyre nuk paraqesin fare probleme. Gjithashtu, me qëllim parandalimin e sëmundjeve të dhëmbëve, stomatologët e shkollave iu kanë dhënë fluor mbi 10 mijë nxënësve të arsimit fillor. Në krahasim me 2011-ën, janë silanuar 2 herë më shumë dhëmbë të nxënësve, pra nga 849, në 1554.

Ndërsa, vizita stomatologjike kanë përfituar pothuajse të gjithë nxënësit e arsimit fillor e atij të mesëm më shumë se një herë në vit. Ndërkohë që, në kuadër të Ditës Botërore të Shëndetit Oral, ASHR-ja ka organizuar edhe aktivitete sensibilizuese në shkolla të ndryshme të kryeqytetit, ku
janë dhënë mesazhe të rëndësishme për parandalimin e sëmundjeve të dhëmbëve, duke nisur nga higjiena, kontrollet dhe ushqimet që zgjedhin për t'u konsumuar nga nxënësit.

Në aktivitet u raportua dhe interesi i nxënësve dhe prindërve për t'i mjekuar fëmijët pranë laboratorëve dentarë të shkollave, pasi të gjitha shkollat në kryeqytet janë të pajisura me laborator dhe dentist. Shërbimi shëndetësor në shkolla mbulon një numër prej 62 000 nxënësish dhe vizita nga stomatologët janë kryer pothuajse dy herë për çdo nxënës, rreth 120 mijë.
(e.m/GazetaShqiptare/BalkanWeb)
Forum Kulturor
Forum Kulturor

Numri i postimeve : 928
Piket : 3375
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 25
Vend ndodhja : Forum Kulturor

https://forumkulturor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi