Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
Albani (761)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
emine (509)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
Era (387)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
Redi (338)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
Visiana (198)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
iDa (175)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 
Esila (153)
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcapDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Voting_barDel ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 

Kush është në linjë
44 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 44 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcap3%Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 3% [ 1 ]
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcap14%Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 14% [ 5 ]
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcap11%Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 11% [ 4 ]
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcap58%Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 58% [ 21 ]
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcap0%Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 0% [ 0 ]
Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_lcap14%Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë

Shko poshtë

Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë Empty Del ne shitje printeri 3D më i vogël në botë

Mesazh nga Admin Sun May 22, 2011 10:40 am

VJENE- Printerat, të cilët mund të prodhojnë objekte 3 dimensionale, kanë qënë në dispozicion për vite. Megjithatë në Universitetin e Teknologjisë në Vjenë, tani është zhvilluar një pajisje printimi, e cila është shumë më e vogël, më e lehtë dhe më e lirë se printerat e zakonshëm 3D.

Me këtë lloj printeri të gjithë mund të prodhojnë objekte të vogla 3D në shtëpi, duke përdorur plane ndërtimi nga interneti - dhe kështu mund të kursejnë para për pjesë të shtrenjta rezervë të cilat merren vetëm me porosi.

Disa fusha shkencore janë bashkuar, për të dizajnuar këtë printer 3D. Paisja është realizuar nga inxhinierët mekanikë në grupin e kërkimit të profesorit Jurgen Stampfl, por edhe kërkimet kimike nga ekipi i profesor Robert Liska ishin me rëndësi vendimtare.

Inxhinierët po përdorin të njëjtën teknologji për këto printera 3D: një rrëshirë sintetike e cila forcohet kur goditet nga një rreze, por ky printer i vogël 3D përdor rreze drite me trashësi sa 1/20 e milimetrit, gjë që i jep atij mundësinë për të printuar gjëra me më shumë hollësi.

Printerët 3D janë makineri tipike "përbindësha", që mund të printojnë gjëra të tilla si shtëpi, makina dhe topa titaniumi. Printeri 3D më i vogli në botë nuk mund të bëjë asnjërën nga këto, por mund të jetë më i dobishëm se çdo printer tjetër 3D.

Printeri i vogël 3D vjen me një çmim prej 1,700 dollarësh.
(mia/BalkanWeb)
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1314
Piket : 18968
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 25
Vend ndodhja : Shqiperi

https://forumkulturor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi