Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
Albani (761)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
emine (509)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
Era (387)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
Redi (338)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
Visiana (198)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
iDa (175)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 
Esila (153)
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcapPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Voting_barPunëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 

Kush është në linjë
43 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 43 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcap3%Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 3% [ 1 ]
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcap14%Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 14% [ 5 ]
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcap11%Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 11% [ 4 ]
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcap58%Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 58% [ 21 ]
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcap0%Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 0% [ 0 ]
Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_lcap14%Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj

Shko poshtë

Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj Empty Punëtorët e vjetër më produktiv në punë se kolegët e tyre të rinj

Mesazh nga LoLa Mon Apr 18, 2011 6:33 pm

LONDER- Stafet e vjetra në punë janë më produktive se sa kolegët e tyre të rinj, sipas një hulumtimi të publikuar në Daily Mail

Personeli më i vjetër i një stafi mund të shfaqë shenja dobësie dhe mungesë shkathtësie në punë por ata i kompensojnë këto me përvojën e tyre më të madhe, me aftësinë që kanë për të punuar në ekipe si dhe me mënyrën se si përballen me punët që shkojnë keq.

Hulumtuesit shprehen: “Edhe pse punëtorët më të vjetër mund të bëjnë më shumë gabime, kjo për shkak të atributeve fizike në rënie, përsëri përvoja që kanë nuk i lejon të bëjnë gabime të rënda”.

“Përvoja i parandalon gabimet e rënda”.

Shkencëtarët që kanë studiuar linjat e prodhimit në një fabrikë të Mercedes Benc në Gjermaninë Jugore kanë arritur në konkluzion se të rinjtë në punë, edhe pse të kualifikuar dhe me arsim të lartë janë më pak produktive në punë se ata me më pak kualifikime dhe me përvojë më të gjatë.

Kërkuesit e Universitetit të Mannheim-it deklaruan se gjetjet e tyre kanë hedhur poshtë idenë se me kalimin e viteve punëtorëve të vjetër i bie produktiviteti.

“Nëse do të ishte e vërtetë që të vjetrit kanë më pak produktivitet, atëherë në shumë vende të zhvilluara do binte produktiviteti po të shihej mosha mesatare e popullsisë gjithmonë e më e vjetër”,- thonë shkencëtarët.

Sipas hulumtimit do të ishte mirë që përvoja e grave të vjetra (të cilat bëjnë më pak gabime) në punë të bashkohej me atë të djemve të rinj të cilët përgjithësisht janë të hutuar. Kjo do ti shërbente punës në ekip.
(m.a/BalkanWeb)
LoLa
LoLa

Numri i postimeve : 45
Piket : 71
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/04/2011
Mosha : 30
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi