Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Familja, trungu i shoqërisë EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Familja, trungu i shoqërisë EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Familja, trungu i shoqërisë EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Familja, trungu i shoqërisë EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Familja, trungu i shoqërisë EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Familja, trungu i shoqërisë EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Familja, trungu i shoqërisë EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Familja, trungu i shoqërisë EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Familja, trungu i shoqërisë EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Familja, trungu i shoqërisë EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Familja, trungu i shoqërisë EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Familja, trungu i shoqërisë EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Familja, trungu i shoqërisë EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Familja, trungu i shoqërisë EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Familja, trungu i shoqërisë EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
Albani (761)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
emine (509)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
Era (387)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
Redi (338)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
Visiana (198)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
iDa (175)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 
Esila (153)
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcapFamilja, trungu i shoqërisë Voting_barFamilja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 

Kush është në linjë
60 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 60 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Mon Apr 29, 2024 1:47 am
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcap3%Familja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 3% [ 1 ]
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcap14%Familja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 14% [ 5 ]
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcap11%Familja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 11% [ 4 ]
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcap58%Familja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 58% [ 21 ]
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcap0%Familja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 0% [ 0 ]
Familja, trungu i shoqërisë Vote_lcap14%Familja, trungu i shoqërisë Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Familja, trungu i shoqërisë

Shko poshtë

Familja, trungu i shoqërisë Empty Familja, trungu i shoqërisë

Mesazh nga iDa Fri Sep 30, 2022 9:34 am

Familja, trungu i shoqërisë Ailehukuku2-702x336
“O ju njerëz! Frikësojuni Zotit tuaj l i cili ju ki'ijoi prej një njeriu, ndërsa prej tij krijoi basnkesronen e tij, kurse prej këtyre dyve krijoi shumë meshkuj e femra.” (Nisa, 1)

Jeta është e mbushur me ngjyrat nga më të ndryshmet, të cilat zbukurojnë këtë botë dhe i japin veçanti asaj. Kështu është edhe familja. Ajo është vendstreha e dashurisë, harmonisë, mirëkuptimit e dhembshurisë.
Zoti i gjithësisë krijoi njeriun në formën më të përsosur dhe atij i dha bashkëshorte dhe familje, në mënyrë që të mos ta ndjejë vetminë, si dhe të ketë mbështetje dhe përkrahje. Për këtë, Ai në Librin e Tij hyjnor thotë:
"O ju njerëz! Frikësojuni Zotit tuaj, i cili ju krijoi prej një njeriu, ndërsa prej tij krijoi bashkëshorten e tij, kurse prej këtyre dyve krijoi shumë meshkuj e femra." (Nisa, 1)
Në Islam, familja konsiderohet si institucioni më i lartë i një shoqërie që e ka hyjnizuar dhe bekuar Zoti Fuqiplotë. Ajo është pikënisja e çdo edukimit, mësimi dhe angazhimi për jetën e kësaj bote. Njeriu në familje gjen rehatinë, ngushëllimin, përkrahjen, përkushtimin dhe gëzimin.
Çdo anëtar i saj luan një rol mjaftë të rëndësishëm në mirëqenien dhe funksionimin e mirëfilltë të saj. Kështu, secili prej nesh duhet të përkushtohet, në mënyrë që familja të jetë e kompletuar dhe në harmoni. Në një familje kur mbretëron fryma e mirëkuptimit dhe bashkëpunimit, aty edhe fillon ndërtimi i një shoqërie të shëndosh. Në atë familje ku merret parasysh mendimi i gjithsecilit, aty frymon liria e të shprehurit dhe e mendimit. Në një familje ku të gjithë trajtohet të barabartë, qofshin vajza apo djem, aty mbaron diskriminimi gjinor. Në atë familje, ku babai dhe nëna janë model në sjellje dhe vepra, aty për fëmijët ndërtohet personaliteti i fortë dhe i suksesshëm. Me një fjalë, familja është celula e parë mbi të cilën ndërtohet gjithçka tjetër.
Sa më shumë që t'u përkushtohemi familjeve tona, aq më të mirë dhe më të shëndosh do ta kemi shoqërinë tonë. Sa më shumë të kujdesemi për mirëqenien e anëtarëve brenda saj, aq më të pastër do ta kemi shoqërinë tonë. Sa më mirë t'i edukoj më fëmijët tanë, aq më të suksesshme do ta kemi shoqërinë tonë. Sa më shumë të tregojmë tolerancë dhe mirëkuptim, aq më të çiltër dhe më të dashur do ta kemi shoqërinë tonë. Sa më shumë që do të japim dashuri, shumë më tepër do të marrim respekt dhe dhembshuri. Islami është ai që çdoherë na e rikujton rëndësinë e madhe që ka familja e shëndosh dhe e pastër, në mënyrë që të kemi një shoqëri me vlera të larta morale dhe njerëzore.
I Dërguari ynë, Muhamedi a.s. ishte shembulli i gjallë, i cili na mësoi se si të ndërtojmë familje me vlera. Ai ishte modeli më i mirë i cili na tregoi se si të sillemi me butësi, dhembshuri, dashuri e respekt ndaj secilit anëtarë në veçanti dhe çdo individi në përgjithësi. Ai na porositi, duke na thënë: "Më i miri prej jush është ai që është më i miri me familjen e tij."
Kështu pra, duhet ta dimë vlerën e familjes dhe ta kuptojmë se sa e rëndësishme është prezenca e saj në shoqërinë tonë. Ne mund t'i japim shumë shoqërisë sonë, duke investuar dhe forcuar familjen tonë. Andaj, kontribuo edhe ti për një shoqëri me vlera, duke u bërë shembull, fillimisht në familjen tënde.



Bardha Kqiku - Luma
iDa
iDa

Numri i postimeve : 175
Piket : 567
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/06/2011
Mosha : 33
Vend ndodhja : Durres

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi