Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Pse grate plaken me shpejt se burrat? EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
Albani (761)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
emine (509)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
Era (387)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
Redi (338)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
Visiana (198)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
iDa (175)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 
Esila (153)
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcapPse grate plaken me shpejt se burrat? Voting_barPse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 

Kush është në linjë
44 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 44 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap3%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 3% [ 1 ]
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap14%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 14% [ 5 ]
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap11%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 11% [ 4 ]
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap58%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 58% [ 21 ]
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap0%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 0% [ 0 ]
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap14%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Pse grate plaken me shpejt se burrat?

Shko poshtë

Pse grate plaken me shpejt se burrat?

Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap25%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 25% 
[ 1 ]
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap0%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap75%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 75% 
[ 3 ]
Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_lcap0%Pse grate plaken me shpejt se burrat? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Totali i votave : 4
Back
 
 

Pse grate plaken me shpejt se burrat? Empty Pse grate plaken me shpejt se burrat?

Mesazh nga Visiana Thu Aug 04, 2022 10:08 am

Pse grate plaken me shpejt se burrat? 254830-f702c0e22d2e29b90fc3a5a6937348bd
Nuk është sekret që gratë jetojnë më gjatë se burrat. Ky duket si një lajm i mirë për zonjat, megjithatë ekziston një gjë që ato nuk e prisnin. Rezulton se gratë plaken më shpejt se burrat. Dhe nuk është për t’u habitur, zonjat kanë shumë arsye për këtë duke nisur që nga shtatzënia deri te menopauza dhe lista nuk mbaron këtu.

“Bright Side” liston disa nga arsyet pse burrat arrijnë të qëndrojnë më të rinj për më gjatë. Gratë vuajnë nga stresi më shumë se burrat.
Gratë janë më të prirura për probleme mendore, veçanërisht nëse ato kanë të bëjnë me punën, sipas Dr. Judith Mohring. Përveç kësaj, ndryshimi hormonal është ai që i shpjegon të gjitha. Luhatjet e hormoneve shoqërohen me depresion. Për më tepër, Çrregullimi Afektiv Sezonal prek gratë më shumë sesa burrat. Stresi i vazhdueshëm çon në mënyrë të pashmangshme në plakjen e hershme.

Gratë që kanë lindur plaken më shpejt.
Pse grate plaken me shpejt se burrat? 254831-751a1e30d60a9a052e18cf6efea08ab0
Një studim i kryer në Universitetin George Mason vërtetoi se shtatzënia ju bën të dukeni 11 vjet më të vjetër. Gratë që kanë lindur kanë kromozome më të shkurtër se ato që nuk kanë pasur kurrë një fëmijë. Sa më i shkurtër të jenë kromozomet, aq më të vjetër dukeni. Përveç kësaj, stresi gjatë shtatzënisë gjithashtu përshpejton procesin e plakjes.

Lëkura e mashkullit është më e trashë.
Pse grate plaken me shpejt se burrat? 254832-9175b73150f97b3f5c0070c5d9fb6cdf
Sipas dermatologëve, lëkura e mashkullit është 25% më e trashë se lëkura e femrës. Përqindja mund të ndryshojë nga personi në person, por shifra e përgjithshme mbetet e njëjtë. Sidoqoftë, edhe pse ka më pak rrudha në fytyrat e meshkujve, ato që janë, janë më të thella se ato të femrave.

Nivelet e testosteronit janë të ndryshme.Pse grate plaken me shpejt se burrat? 254833-3308fd84cf8798b54f26e0e3523bc6a1
Estrogjeni është përgjegjës për një fytyrë rinore femërore ndërsa testosteroni është tipik tek burrat. Nivelet e larta të testosteronit ngadalësojnë plakjen. Edhe pse estrogjeni shërben gjithashtu si një hormon anti-plakje, prodhimi i tij bie më shpejt se ai i testosteronit. Kjo është arsyeja pse gratë janë të parat tek të cilat shfaqen rrudha.

Menopauza bën të vetën.Pse grate plaken me shpejt se burrat? 254834-b17e613fc988a8127bfe3efbf5941cde
Humbja e hormoneve gjatë menopauzës përshpejton procesin e plakjes. Kur gratë kalojnë menopauzën, trupat e tyre pushojnë së prodhuari aq shumë kolagjen sa më parë. Kjo shkakton humbjen e elasticitetit të lëkurës.


Panorama.al//fv.al/
Visiana
Visiana
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 198
Piket : 376
Respekti : 106
Date e hyrjes : 26/02/2011
Mosha : 35
Vend ndodhja : Shkoder

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi