identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Çfarë i lidh floririn dhe tërmetet?

Shko poshtë

Çfarë i lidh floririn dhe tërmetet?

Mesazh nga Albani prej Sat Mar 18, 2017 5:28 pm


Pothuaj i gjithë floriri i pranishëm në koren e Tokës sot është sjellë prej impakteve të asteroidëve katër miliardë vite më parë. Që atëherë, ai është groposur nën rrjedhat e lavës dhe shtresa të tjera shkëmbore.
Floriri është një prej elementëve më pak reaktivë, por ai shkrihet shumë ngadalë në ujë. Ka afro 20 g flori të shkrirë në çdo kilometër kub ujë deti.
Ky flori i shkrirë depërton në shumë formacione shkëmbore si ujë nëntokësor. Megjithatë përqëndrimi, vetëm 10 pjesë për kadrilion, është shumë i ulët për ta bërë nxjerrjen e tij ekonomike.
Tërmetet shkaktojnë të çara të mëdha dhe trysnia e papritur nxjerr jashtë floririn. Përgjatë miliona viteve, tërmetet e përsëritur krijojnë “vena”. Tetë përqind e depozitave të floririt në botë janë formuar në këtë mënyrë. /bota.al/

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi