Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Studim; Djathi nuk ju shendoshe EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
Albani (761)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
emine (509)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
Era (387)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
Redi (338)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
Visiana (198)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
iDa (175)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 
Esila (153)
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcapStudim; Djathi nuk ju shendoshe Voting_barStudim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 

Kush është në linjë
41 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 41 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcap3%Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 3% [ 1 ]
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcap14%Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 14% [ 5 ]
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcap11%Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 11% [ 4 ]
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcap58%Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 58% [ 21 ]
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcap0%Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 0% [ 0 ]
Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_lcap14%Studim; Djathi nuk ju shendoshe Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Studim; Djathi nuk ju shendoshe

Shko poshtë

Studim; Djathi nuk ju shendoshe Empty Studim; Djathi nuk ju shendoshe

Mesazh nga Era Sat Mar 18, 2017 5:19 pm

Studim; Djathi nuk ju shendoshe Cheese-wallpapers-024
Të hash shumë djathë mund të jetë çelësi i një jete të shëndetshme. Është lajmi që të gjithë donim të dëgjonim. Sipas një studimi të ri nga Universiteti i Dublinit, personat që konsumojnë më shumë djathë janë më të dobët sesa ata që nuk e konsumojnë.

Për më tepër, duket se konsumimi i djathit nuk rrit as nivelin e kolesterolit.

Studiuesit vëzhguan efektet e konsumimit të bulmetit në 1’500 persona të moshave nga 18 në 90 vjeç dhe zbuluan se ata që konsumonin më shumë bulmet, kishin përqindje dhjamore të trupit më të ulët, tension më të ulët të gjakut dhe bel më të hollë.

Ajo që u bëri më shumë përshtypje madje është fakti që personat që konsumonin bulmet me yndyrë të reduktuar, na fakt kishin nivele më të larta të kolesterolit.

Ky studim mbështet disa studime të tjera që thonë se yndyrat e ngopura që gjenden tek djathi nuk rrisin nivelin e kolesterolit për shkak të disa përbërësve unikë.Poashtu, një studim tjetër nga Universiteti i Kopenhagenit zbuloi se djathi i bën shumë mirë zemrës.

139 vullnetarë morën pjesë në një eksperiment 12-javor. Në këtë periudhë ata u ndanë në 3 grupe. Njëri grup konsumoi 80 gramë djathë me yndyrë, grupi i dytë konsumoi 80 gramë djathë pa yndyrë dhe grupi i tretë nuk konsumoi djathë fare.

Për habi, grupi që konsumoi djathë me yndyrë nuk pati asnjë ndryshim në kolesterolin e keq, nuk u shëndosh dhe nuk pati rritje tensioni. Përkundrazi, shëndeti i tyre u përmirësua, pasi iu rrit niveli i kolesterolit të mirë. /Telegrafi/
Era
Era
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 387
Piket : 5999
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 35
Vend ndodhja : Tirane

https://forumkulturor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi