identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Arrihet marrëveshje ndërkombëtare për armëpushim në Siri

Shko poshtë

Arrihet marrëveshje ndërkombëtare për armëpushim në Siri

Mesazh nga Prizenali prej Sat Feb 13, 2016 10:11 am

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, së bashku me kolegët e tij nga Rusia dhe Evropa, pas një takimi të mbajtur në Munih të Gjermanisë, ka shpallur se është arritur pajtueshmëri për implementimin e ndaljes së armiqësive në Siri, duke fillur brenda një jave.

Ky armëpushim nuk do të vlejë për grupet esktremiste, Shteti Islamik dhe Fronti Al-Nusra, tha mbrëmë vonë, John Kerry.

Liderët e të ashtuquajturit Grup Mbështetës për Sirinë, i cili përbëhet nga përfaqësuesit e fuqive kryesore botërore dhe rajonale në Lindjen e Mesme, po ashtu, janë pajtuar për “përshpejtimin dhe zgjerimin” e menjëhershëm të ndihmës humanitare në Siri, ka thënë zoti Kerry, dhe ka shtuar se të gjitha palët janë pajtuar t’i ripërtrijnë bisedimet formale në Gjenevë për arritjen e paqes në Siri, “sa më shpejtë që të jetë e mundshme”.

Ministri i jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, tha se marrëveshja për reduktimin e dhunës nëpërmjet ndaljes graduale të armiqësive, mund të konsiderohet kthesë madhore, vetëm nëse dëshmohet e suksesshme gjatë ditëve të ardhshme.

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, tha se implementimi i marrëveshjes do të jetë “sfidë”.

Sekretari i jashtëm britanik, Philip Hammond, është shprehur se ndalja e armiqësive do të ketë sukses vetëm nëse Rusia i ndalë sulmet ajrore, me të cilat mbështetet avancimi i forcave qeveritare të Sirisë kundër opozitës rreth qytetit Alepo.
avatar
Prizenali

Numri i postimeve : 46
Piket : 141
Respekti : 100
Date e hyrjes : 27/02/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi