Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Ushqimet më të mira pas plazhit  EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
Albani (761)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
emine (509)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
Era (387)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
Redi (338)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
Visiana (198)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
iDa (175)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 
Esila (153)
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcapUshqimet më të mira pas plazhit  Voting_barUshqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 

Kush është në linjë
37 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 37 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcap3%Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 3% [ 1 ]
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcap14%Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 14% [ 5 ]
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcap11%Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 11% [ 4 ]
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcap58%Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 58% [ 21 ]
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcap0%Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 0% [ 0 ]
Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_lcap14%Ushqimet më të mira pas plazhit  Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Ushqimet më të mira pas plazhit

Shko poshtë

Ushqimet më të mira pas plazhit  Empty Ushqimet më të mira pas plazhit

Mesazh nga Anjela Mon Aug 26, 2013 11:34 am

Ushqimet më të mira pas plazhit  Fc29196c-63a1-4803-97a9-2c2860e82fbe---0-
Trupi juaj ka nevojë të rifitojë lëngjet dhe energjitë e humbura në ditët me diell. Shtojini tryezës suaj sa më shumë perime, peshk, avokado, mango si dhe fruta të tjera, pa kursim.

Portokalli dhe shegët
Pas plazhit është shumë e rëndësishme që të konsumohen sa më shumë fruta, sepse janë humbur lëngje gjatë qëndrimit në diell. Frutat më efikase për të çliruar kolagjen, proteina natyrale që gjendet te lëkura dhe muskujt, janë portokajtë e kuq, shegët dhe rrushi. Janë frutat më efikase për të përmirësuar lëkurën si dhe për të ngadalësuar plakjen. Fruta të tjera zëvendësuese mund të jenë kivi dhe kumbullat. Konsumoni sa më tepër për një lëkurë të bukur, e cila pas plazhit ka vërtet nevojë për trajtim.

Peshku, ende pjatë kryesore
Vazhdoni të konsumoni peshkun sidomos sardelen, pasi ndihmon në dhënien e energjisë pozitive që iu duhet. Sardelet janë të pasura me acide yndyre, të cilat janë të rëndësishme për qelizat e trupit. Këto acide ndihmojnë në rrjedhjen natyrore të nutrientëve në qelizë. Me pak fjalë, peshku dhe vaji i tij ndihmojnë në pastrimin dhe mirëmbajtjen e qelizave të trupit.

Spinaqi veçanërisht
Disa nga ushqimet që ndihmojnë në ripërtëritjen e menjëhershme të energjisë trupore janë në mënyrë të veçantë spinaqi dhe brokoli. Duke ngrënë sa më shumë gjëra jeshile ndihmon në shije dhe ul dëshirën për të ngrënë ëmbëlsira. Sheqeri i tepërt nuk është i mirë për trupin. Në ditë të ngrohta duhet evituar sa më shumë.

Rigoni redukton kripën
Në qoftë se kur zgjoheni nga gjumi vini re që sytë janë disi të fryrë, kjo ndodh për shkak të marrjes së kripës së tepërt, që jo domosdoshmërish merret vetëm nga ushqimi. Kripa merret edhe nga plazhi nëpërmjet lëkurës. Kështu për të reduktuar sasinë e saj rekomandohen të konsumohen ushqime të pasura me rigon, majdanoz ose hudhër. Janë produkte që duhen përdorur në çdo stinë sepse i bëjnë mirë trupit tuaj.

Perime me bollëk
Perime të freskëta dhe ndonjëherë të pa gatuara janë shumë të shëndetshme. Janë të mira jo vetëm për shëndetin tuaj në përgjithësi, por sidomos për lëkurën dhe buzëqeshjen tuaj. Karota, lulelakra, mashurkat ndihmojnë në ripërtëritjen e lëkurës, duke ndihmuar edhe në largimin e njollave që krijohen nga dielli. Kur janë të pa gatuara kanë efekt më të mirë sepse kështu ndihen më tepër vlerat e vërteta.

Fruta të tjera
Avokado dhe mango janë të mira kundër plakjes. Mango dhe avokado përmbajnë vitaminë E dhe antioksidantë. Shtojini në sallatë të shoqëruar me salmon duke shijuar kështu një pjatë të ushqyeshme dhe të shijshme. Përdorini këto fruta jo vetëm të shoqëruara në sallatë, por dhe vetëm. Iu japin energjinë e duhur në kohën e duhur.
Anjela
Anjela

Numri i postimeve : 32
Piket : 68
Respekti : 100
Date e hyrjes : 09/06/2011
Mosha : 32
Vend ndodhja : tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi