Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
Albani (761)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
emine (509)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
Era (387)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
Redi (338)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
Visiana (198)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
iDa (175)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 
Esila (153)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcapHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Voting_barHadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 

Kush është në linjë
41 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 41 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcap3%Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 3% [ 1 ]
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcap14%Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 14% [ 5 ]
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcap11%Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 11% [ 4 ]
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcap58%Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 58% [ 21 ]
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcap0%Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 0% [ 0 ]
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_lcap14%Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet

Shko poshtë

Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Empty Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet

Mesazh nga Admin Thu Feb 24, 2011 3:05 pm

Nga Ebu Hurejre r.a. përci­llet se e ka dëgjuar Pej­gam­be­rin s.a.v.s. duke thënë: “Tre njerëz nga Beni Israilët, All-llahu xh.sh. dëshiroi t'i sprovojë. Njëri prej tyre ishte zgjeban, i dyti qelan kurse i treti i verbër. All-llahu ua dërgoi një engjëll i cili së pari i vjen zgjebanit dhe i thotë: “Ç'ki­she dëshiruar më së shum­ti?” Tha: “Më së shumti kisha dëshiruar të kem ngjy­rë dhe lëkurë të mirë dhe të çlirohem nga kjo për shkak të së cilës më urrejnë njerëzit”. Engjëlli e fërkoi me dorë dhe prej tij ranë krejt zgjebet dhe e fitoi ngjyrën e mirë (të tru­pit). (Pastaj engjëlli) Tha: “Cilën pasuri më së shumti e dëshiron?” Tha: “Devetë - ose lo­pët” (nuk i kujtohet sakt trans­me­tu­esit), ai ia jep një deve barsë dhe i thotë: “All-llahu të bekoftë me të!” Pastaj shkoi te qelani dhe i tha: “Ç'kishe dëshiruar më së shumti?” (Qelani) Tha: ”Flokë të bukura dhe të largohet prej meje ajo prej së cilës njerëzit neveriten nga unë.” Engjëlli e fërkon dhe ai shërohet e i jipen flokë të bukur. (Engjëlli) Tha: “Cilën pasuri e dëshiron më së shumti?” (Qelani) Tha: “Lopët”. Engjëlli ia jep një lopë barsë dhe i thotë: “All-llahu të bekoftë me të”. Engjëlli i shkon të verbërit e i thotë: “Ç'kishe dëshiruar më së shumti?” (I ver­bëri) Tha:” Të ma kthejë All-llahu të pamurit, që t'i shoh njerëzit”. Engjëlli e fërkon dhe All-llahu ia kthen të pamurit. (Engjëlli) Tha:” Cilën pasuri e dëshiron më së shumti?” (I verbëri) Tha: “Dhen­të!” Engjëlli ia jep një dele që lind. Te të tre pasuria u shtua e u rrit kështu që njëri (zgjebani) e bëri një luginë me deve, i dyti (qelani) e bëri një luginë me lopë dhe i treti (i verbëri) e bëri një lu­gi­në me dele. Pas kësaj engjëlli i vjen zgjebanit në formën dhe pam­jen e tij të mëparshme e i thot­ë: “Unë jam një njeri i mjerë, më janë këputur lidhjet në këtë udhëtim timin, andaj sot askush nuk mund të më ndihmojë përveç All-llahut, e pastaj ti, andaj po të lutem në em­rin e Atij që të ka dhënë ngjyrë dhe lëkurë aq të bukur dhe që të ka dhënë kaq deve, të më japësh një deve që të mund ta va­zhdoj rrugën”. (Ish-zgjebani, tash pasa­nik) Tha: “Jo, unë kam shumë ob­li­gime (borxhe). (Engjëlli) I tha:”Sikur po të njoh unë ty, a mos ke qenë një zgjeban nga i cili neveriteshin njerëzit, një i varfër të cilin All-llahu e ka pasuruar! “Tha: “Unë këtë pasuri e kam trashëguar nga të parët e më­dhenj”. (Engjëlli i) Tha: “Nëse po gënjen, le të të kthejë All-llahu në atë gjendje në të cilën ke qenë”.
Engjëlli pastaj i shkon qelanit - por në formën dhe pamjen e tij të mëparshme e i thotë ashtu siç i tha zgjebanit, por edhe ky i përgjigjet ashtu siç iu pat përgjigjur zgje­bani. (Engjëlli) Tha: “Nëse po gënjen le të të kthejë All-llahu në atë gjendje në të cilën ke qenë!”

Pastaj engjëlli i shkon ish të verbërit, por në formën dhe pam­jen e tij të mëparshme dhe i thotë: “Unë jam i mjerë dhe udhëtar, më janë këputur lidhjet në këtë udhëtim timin, andaj sot askush nuk mund të më ndihmojë përveç All-llahut, pastaj ti. Të lutem me atë që të ka kthyer të pamurit, më jep një dele, që (të ndihmohem me të e) të vazhdoj rrugën”. (Ish i verbëri)

Tha: “Vërtet unë kam qenë i ver­bër, por All-llahu ma ka kthyer të pamurit, merr vëlla çka të duash dhe lë çka të duash! Pasha All-lla­hun, asgjë sot nuk të ndaloj të marrësh në emër të All-llahut të Gjithëfuqishëm e të Madhërishëm. (Engjëlli) Tha: “Mbaje krejt pasurinë, ju vetëm keni qenë të sprovuar. All-llahu është i kënaqur me ty, kurse është i hidhëruar me dy shokët e tu”. (Muttefekun ale­jhi)
Hadith qe flet per sproven e tre njerezve nga Beni Israilet Nature_1026_420x315
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1314
Piket : 18968
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 25
Vend ndodhja : Shqiperi

https://forumkulturor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi