Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Dorëheqja e Papës EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Dorëheqja e Papës EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Dorëheqja e Papës EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Dorëheqja e Papës EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Dorëheqja e Papës EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Dorëheqja e Papës EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Dorëheqja e Papës EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Dorëheqja e Papës EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Dorëheqja e Papës EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Dorëheqja e Papës EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Dorëheqja e Papës EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Dorëheqja e Papës EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Dorëheqja e Papës EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Dorëheqja e Papës EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Dorëheqja e Papës EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
Albani (761)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
emine (509)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
Era (387)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
Redi (338)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
Visiana (198)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
iDa (175)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 
Esila (153)
Dorëheqja e Papës Vote_lcapDorëheqja e Papës Voting_barDorëheqja e Papës Vote_rcap 

Kush është në linjë
47 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 47 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Mon Apr 29, 2024 1:47 am
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Dorëheqja e Papës Vote_lcap3%Dorëheqja e Papës Vote_rcap 3% [ 1 ]
Dorëheqja e Papës Vote_lcap14%Dorëheqja e Papës Vote_rcap 14% [ 5 ]
Dorëheqja e Papës Vote_lcap11%Dorëheqja e Papës Vote_rcap 11% [ 4 ]
Dorëheqja e Papës Vote_lcap58%Dorëheqja e Papës Vote_rcap 58% [ 21 ]
Dorëheqja e Papës Vote_lcap0%Dorëheqja e Papës Vote_rcap 0% [ 0 ]
Dorëheqja e Papës Vote_lcap14%Dorëheqja e Papës Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Dorëheqja e Papës

Shko poshtë

Dorëheqja e Papës Empty Dorëheqja e Papës

Mesazh nga iDa Tue Feb 19, 2013 8:07 pm

Dorëheqja e Papës (u59u)tarik_ram_1361237285
Nuk jam i krishterë dhe jam marrë shpesh me çështjet e qëndrimeve teologjike dhe interpretimeve historike të Papës Benedikti XXVI, në të dy aspektet si në formë ashtu edhe në përmbajtje.

Ne jemi takuar në dy raste: I pari, teksa ai ishte ende Kardinali Jozef Ratzinger dhe e dyta në Romë, kur ai ishte Papë, kurse unë si një pjesëmarrës në dialogun ndërfetar. E kam lexuar atë nga afër, si edhe e kam dëgjuar atë me kujdes.

Njohuritë e tij, mprehtësia intelektuale dhe thellësia e analizave të tij, lanë një përshtypje të fortë tek mua. Përtej fytyrës që shpesh shfaqej e ftohtë dhe e largët, dhe pavarësisht mënyrës së rezervuar, ai rrezatonte një mirësi dhe butësi. Ai ishte befasues në mënyrën me kundërthënëse. Përpos mosmarrëveshjeve tona të thella, unë gjithmonë e kam respektuar njeriun, inteligjencën e tij, bujarinë dhe guximin e dukshëm. Ai kurrë nuk druhej të deklaronte atë që ai mendonte se ishte e drejtë, duke sfiduar kundërshtarët e tij apo pikëpamjet e shumicës. Si Papë, ai shpesh dukej larg përkatësisë, mendimet e tij ishin më të thella, dhe më të errëta- se ato të një teologu- apo se vetë mesazhi vizionar dhe shpresë-dhënës të cilin ne e lidhim normalisht me pozitën e tij si Papë.

Sot, duke njohur moshën dhe përgjegjësitë e tij, ai ka dhënë dorëheqjen. Vitet e fundit të vështira të paraardhësit të tij duhet të kenë qenë në mendjen e tij. Vendimi i tij duhet të përshëndetet. Sinqerisht. Si një mësim i pasur me mesazhe të shumëfishta për të dyja si për kishën, ashtu edhe për botën në përgjithësi: njih limitet e tua, largohu nga pushteti me zgjedhjen tënde dhe jo nga dekreti i fatit!

A do ta dëgjojë kisha mesazhin e Papës në ikje dhe të thërrasë samitin e figurave të reja me pushtet, me të njëjtën dije, dhe më të njëjtin mprehtësi intelektuale? A munden udhëheqësit botërorë, si burra ashtu dhe gra, të kuptojnë se mbi dhe përtej çështjes së moshës, ajo çka është në fund të fundit në rrezik është përulësia? A ,mundemi ne të kuptojmë se nuk jemi më të aftë të përmbushim angazhimet tona; a mundemi që të mësojmë të japim dorëheqje, ti kthejmë kurrizin tonë pushtetit? Ky mësim është i vlefshëm për të gjithë, fetarë apo jo, për agnostikët dhe ateistët, për Hinduistët, Budistët, Kristianët, Hebrenjtë dhe Myslimanët. Sepse ne nuk jemi mjaft të vetëdijshëm për kufizimet tona, kurrë nuk përulemi mjaftueshëm.
Matja më e mirë e një jetë të suksesshme është mënyra se si ne largohemi, heqim dorë, madje edhe se si ne largohemi nga jeta.

Me respekt
Tarik Ramadan
/AO//radioislame/
iDa
iDa

Numri i postimeve : 175
Piket : 567
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/06/2011
Mosha : 33
Vend ndodhja : Durres

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi