Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
Albani (761)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
emine (509)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
Era (387)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
Redi (338)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
Visiana (198)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
iDa (175)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 
Esila (153)
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcapPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Voting_barPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 

Kush është në linjë
52 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 52 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcap3%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 3% [ 1 ]
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcap14%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 14% [ 5 ]
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcap11%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 11% [ 4 ]
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcap58%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 58% [ 21 ]
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcap0%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 0% [ 0 ]
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_lcap14%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat

Shko poshtë

Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat

Mesazh nga Forum Kulturor Sat Nov 10, 2012 9:28 pm



Ky është rezultati i studimit "E ardhmja e popullsisë muslimane globale " të bërë nga forumi Religion&Public Life në SHBA, sipas të cilit, në vitin 2030, nga 8,3 miliardë njerëzit në Tokë, 26.4 për qind do të jenë musliman.

Kjo do të paraqesë tre përqindëshin e rritjes nga 23.4 përqindëshi aktual nga gjithsej 6,9 miliardë banorë në botë. Duke përdorur shkallët e natalitetit, vdekshmërisë dhe migracionit, hulumtuesit e këtij forumi, parashikojnë se në dy dekadat e ardhshme, numri i muslimanëve në botë do të rritet me një normë vjetore prej 1.5 përqind, ndërsa numri i popullsisë jo-muslimane për vetëm 0.7 përqind.

Siç tregojnë rezultatet e hulumtimeve, deri në vitin 2030. Pakistani do ta tejkaloj Indonezinë, si vendi më i populluar musliman në botë. Në Afrikë, popullsia muslimane e Nigerisë do të tejkaloj popullsinë e Egjiptit, ndërsa në Evropë numri i muslimanëve në 20 vjetët e ardhshëm do të rritet për një të tretën, nga 44,1 milion në 58,2 milion ose nga 6 në 8 për qind të popullatës së përgjithshme. Në disa vende të Unionit Evropian, të tilla si Suedia, përqindja e muslimanëve do të dyfishohet në krahasim me popullsinë e përgjithshme.

Në Francë dhe Belgjikë, muslimanët në vitin 2030, do të arrijnë më shumë se 10 për qindëshin e popullsisë, në Austri, 9,3 për qind dhe në Britaninë e Madhe 8.2 për qind. Rusia do të vazhdojë të ketë popullsinë më të madhe muslimane në Evropë, me 18,6 milion muslimanë ose 14.4 për qind të popullatës së përgjithshme, ndërsa përqindja e atyre në SHBA (1.7 për qind), edhe më tej vazhdon të jetë një pjesë e vogël e popullsisë, edhe pse në numrat absolut (6,2 milion) do të tejkalojë numrin e përgjithshëm të muslimanëve në vendet evropiane, duke mos përfshirë Rusinë dhe Francën, thuhet në këtë studim.

Sipas njoftimeve nga ‘VoaNews’ të dhënat nga Almanaku botërorë për vitin 2012. thonë se numri i atyre që e kanë përqafuar Islamin është rritur pas 11 shtatorit 2001. Bashkësia fetare me rritjen më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara është ajo muslimane. Sipas statistikave, 20.000 amerikanë, kryesisht me origjinë hispanike dhe afrikane, brenda vitit konvertohen në Islam.

San Antonio është qyteti i shtatë më i madh në Shtetet e Bashkuara, popullsia e të cilit është dyfishuar në dhjetë vitet e fundit, dhe shënon një rritje të vazhdueshme ekonomike në vitet e recesionit. Dikur San Antonio kishte vetëm një xhami, por sot ky qytet ka katër xhami. Imami Sheikh Yusuf Said thotë se ky komunitet për çdo muaj pasurohet me 5 deri në 9 muslimanë.




Forum Kulturor
Forum Kulturor

Numri i postimeve : 928
Piket : 3375
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 25
Vend ndodhja : Forum Kulturor

https://forumkulturor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi