Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
Albani (761)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
emine (509)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
Era (387)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
Redi (338)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
Visiana (198)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
iDa (175)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 
Esila (153)
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcapZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Voting_barZbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 

Kush është në linjë
42 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 42 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Mon Apr 29, 2024 1:47 am
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcap3%Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 3% [ 1 ]
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcap14%Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 14% [ 5 ]
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcap11%Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 11% [ 4 ]
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcap58%Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 58% [ 21 ]
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcap0%Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 0% [ 0 ]
Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_lcap14%Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re

Shko poshtë

Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re Empty Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re

Mesazh nga Redi Fri Sep 21, 2012 9:35 pm

Zbulohet galaksia më antike, nuk ishte vënë kurrë re 58514
HBA- Zbulohet galaksia më antike, e pa vrojtuar ndonjëherë. Nëse shikoni në fotoN, nuk është më shumë se një grup pixel-ash më ngjyrë të kuqe. Një grup pothuajse i papërfillshëm, në grupin e galaktikave i quajtur MACS1149 2223.

Sipas shkencëtarëve Të InstitutiT Kombëtar të Astrofizikës, ky zbulim do të mund të tegojë shumë në lidhje me jetën e hershme të Universit. Njolla në fakt, nuk është asgjë më shumë se galaktika më e vjetër e vrojtuar ndonjëherë, e cila sipas shkencëtarëve është formuar rreth 460 milionë vjet pas Big Bengut.

Me një distancë prej 13500000000 vite-dritë larg nesh, galaktika mund të ndihmojë astrofizikantët për të zbuluar sekretet e fshehura dhe të ‘errëta’ të Universit (l’Età oscura dell’Universo), fazë ku Universi ishte mbështjellë nga një mjegull e padepërtueshme e hidrogjenit neutral.

Hulumtimi, i zhvilluar si pjesë e projektit ndërkombëtar (Clash Cluster Lensing And Supernova survey ëith Hubble) do të publikohet në numrin e ardhshëm të revistës Natyre.
(e.m/BalkanWeb)
Redi
Redi
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 338
Piket : 850
Respekti : 12
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 42
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi