Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
Albani (761)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
emine (509)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
Era (387)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
Redi (338)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
Visiana (198)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
iDa (175)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 
Esila (153)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcapHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Voting_barHoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 

Kush është në linjë
56 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 56 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcap3%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 3% [ 1 ]
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcap14%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 14% [ 5 ]
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcap11%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 11% [ 4 ]
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcap58%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 58% [ 21 ]
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcap0%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 0% [ 0 ]
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_lcap14%Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj

Shko poshtë

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj

Mesazh nga emine Thu Aug 09, 2012 5:57 pm

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj 94d3dcd9c4_1344521783
Xhon Hoy, i cili vuri bast me një mik mysliman se mund të agjërojë gjithë Ramazanin, është shndërruar në një person publik në Danimarkë, ku dhe jeton.Ai ka hapur dhe një faqe në facebook të cilën e ka titulluar “30 days of Ramadan” me qëllim që të ndajë me njerëz të njohur e të panjohur, eksperiencën e tij përgjatë këtij muaji. Faqja e tij ka shënuar një rritje prej 5500 miqsh. Gjatë një interviste për të përditshmen turke todayzaman, 49 vjeçari flet për përvojën e tij dhe si ndryshoi imazhi për islamin dhe myslimanët pasi filloi agjërimin.

“Para se të filloj agjërimin, unë kisha krijuar një imazh shumë negativ për islamin, të kultivuar nga mediat të cilat janë treguar të pashpirt me gjithçka që ka të bëjë me islamin dhe myslimanët. Pasi fillova agjërimin, mësova shumë gjëra rreth islamit dhe tashmë nuk i shoh myslimanët me frikë dhe dyshim. Shumë probleme që jomyslimanët kanë me myslimanët, bazohen tek një apati karshi fesë islame dhe Kuranit. Një padije e tillë, shkakton frikë tek ta.” Shpjegon Hoy.

Që ditën e parë të Ramazanit, Hoy u zgjua herët për të ngrënë syfyrin dhe sigurisht është distancuar totalisht nga pijet alkoolike. Gjatë këtij muaji, ai ka vizituar xhami të ndryshme për tu informuar më shumë nga imamët rreth islamit. Madje, një herë ai ka falur dhe namazin e teravive në një xhami.

Ai thotë se etja është pjesa më e vështirë e agjërimit dhe se ditët e para të Ramazanit ishin vërtet të vështira. Hoy tregon se agjërimi në një vend ku myslimanëve u duhet të agjërojnë për 21 orë, një nga periudhat më të gjata në mbarë botën, është diçka e veçantë për të. Që kur kam filluar agjërimin, kam shmangur bisedat e kota, diskutimet e panevojshme me njerëz dhe gjuhën banale - thotë ai.

Gjatë këtij muaji, ai është ftuar nga shumë familje myslimane për të ngrënë iftar. Të ftohesh nga të tjerët për iftar dhe të takohesh me njerëz të ndryshëm është diçka e mrekullueshme. Çdo ditë kam mësuar rreth eksperiencave të tyre, besimit dhe stilit të jetesës. Kam marrë shumë ftesa për iftare, saqë sinqerisht nuk i përballoja dot dhe disa prej tyre i kam refuzuar. Vetëm nëse Ramazani do të ishte 3 muaj, mund ti përballoja të gjitha kërkesat. – thotë Hoy.

Shumë miq e shokë kishin bërë shaka fillimisht me të, duke i thënë se përse duhej të qëndrojë i uritur dhe i etur gjithë ditën. Por me kalimin e ditëve, ata kishin filluar ta respektojnë dhe mbështesin vendimin e tij. Hoy tregon se ai e ka ndarë eksperiencën e tij me të gjithë miqtë dhe të njohurit, të cilët kanë treguar interes për këtë eksperiencë.

Asim Ikbal, miku pakistanez i Hoy i cili e nxiti për të agjëruar, po përgatit një dokumentar lidhur me eksperiencën e Hoy me Ramazanin. Ikbal tregon:”Çdo Ramazan, miku im Hoy më pyeste: Përse agjëron dhe përse qëndron gjithë ditën pa ngrënë e pa pirë?! Këtë vit, unë i thashë: Nëse je kaq kurioz rreth agjërimit, provoje dhe mëso nga kjo përvojë e re. Por jam i sigurtë se nuk do të mundesh të agjërosh për tridhjetë ditë. Sakaq, Hoy u përgjigj: Vë bast se mundem. Ja, kështu ia nisi agjërimit.
emine
emine

Numri i postimeve : 509
Piket : 1948
Respekti : 100
Date e hyrjes : 25/04/2011
Vend ndodhja : Turqi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi