Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Mbreti që i takojë lëmosha! EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
Albani (761)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
emine (509)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
Era (387)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
Redi (338)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
Visiana (198)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
iDa (175)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 
Esila (153)
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcapMbreti që i takojë lëmosha! Voting_barMbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 

Kush është në linjë
42 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 42 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcap3%Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 3% [ 1 ]
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcap14%Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 14% [ 5 ]
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcap11%Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 11% [ 4 ]
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcap58%Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 58% [ 21 ]
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcap0%Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 0% [ 0 ]
Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_lcap14%Mbreti që i takojë lëmosha! Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Mbreti që i takojë lëmosha!

Shko poshtë

Mbreti që i takojë lëmosha! Empty Mbreti që i takojë lëmosha!

Mesazh nga emine Thu Jun 14, 2012 8:52 am

Mbreti që i takojë lëmosha! %28u84u%29Seid%20ibn%20amr
Ndoshta ndonjëri prej jush mund edhe të mos e besojë këtë tregim sidomos nëse mundohet që këtë të e krahasoje me kohën ne të cilën ne sot po jetojmë, por ja që kjo është mase e vërtetë dhe se ky ishte me të vërtet një nder mbretërit e shtetit Islam por që ishte i varfër dhe për këtë arsye i takojë që të ishte një nga ato kategori që në Islam kanë të drejtë të marrin lëmoshë.

Omeri r,a në kohën sa ishte prijësi i myslimanëve kishte kërkuar një regjistër me emrat e njerëzve të varfër në mënyrë që të bënte ndarjen e zekatit dhe të hyrave tjera të shtetit si ndihmesë për këta njerëz. Kur Omerit r,a iu dërgua kjo listë për banorët e Homsit, ai ishte befasuar kur në këtë liste kishte hasur edhe emrin e vetë udhëheqësit të këtij vend, emrin e prijësit të vendit që atë kohë ishte Seid Ibn Amir.

Omeri r,a ishte aq i habitur me këtë rast saqë thuajse ishte gati të mos e besonte fare dhe për këtë kishte vendosur të pyeste banorët e vendit në mënyrë që të e qetësonte zemrën e tij. Ndërsa habinë edhe më shumë ia shtoje kur banorët i treguan se udhëheqësi i tyre tërë rrogën e tij e shpërndan për të varfëritë dhe skamnorët e vendit duke u arsyetuar se nuk ka zgjidhje tjetër pasi që ishte përgjegjës për ta dhe se para Allahut xh,sh do të merrej në pyetje, ai e bënte këtë edhe përkundër faktit se vetë ishte njëri prej varfanjakëve të vendit.

Ndërsa kur Omeri r,a i pyeti se a keni ndonjë vërejtje tjetër ndaj tij, ata iu përgjigjen se ndaj tij kemi gjithsej tri vërejtje:

E para: Ai nuk del për të kontrolluar njerëzit vetëm se në mëngjes?

E dyta: Ai nuk del natën asnjëherë për të qenë në shërbim të popullit?

E treta: Ai një ditë në javë nuk duket fare para njerëzve?

Ndërsa kur Omeri r,a e ftoi Seidin dhe e pyeti rreth këtyre vërejtjeve që populli i tij i kishin ngritur kundër tij, ai ishte përgjigjur se: Kjo është e vërtetë o prijësi i myslimanëve?!, ndërsa arsyet për këtë janë se unë nuk dal vetëm pas kohës së mëngjesit për arsye se më duhet të i shërbeje familjes dhe të ua plotësoje nevojat elementare pasi që nuk kam shërbëtorë dhe njëkohësisht gruan e kam të sëmurë, e sa i përket asaj se unë nuk dalë natën ketë e bëjë sepse e kam ndarë ditën për nevojat e njerëzve ndërsa natën për të adhuruar Krijuesin tim, e sa i përket asaj se unë fshihem një ditë në javë kjo ndodhë për arsye se unë i pastrojë rrobat dhe me duhet të pres derisa të thahen pasi që nuk posedoje rroba tjera.

Omeri r,a fillojë të qajë dhe ndau për Seidin një shumë të hollash, e ndërsa ky nuk pranojë të shkonte në shtëpi derisa nuk ua ndau këtë pasuri varfanjakëve dhe skamnorëve të qytetit.

Ndërsa sot, a thua vallë ku janë prijësit tanë prej këtyre shembujve.../mesazhi/

Përshtati: Artan Musliu
emine
emine

Numri i postimeve : 509
Piket : 1948
Respekti : 100
Date e hyrjes : 25/04/2011
Vend ndodhja : Turqi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi