Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
Albani (761)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
emine (509)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
Era (387)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
Redi (338)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
Visiana (198)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
iDa (175)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 
Esila (153)
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcapBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Voting_barBotohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 

Kush është në linjë
49 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 49 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcap3%Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 3% [ 1 ]
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcap14%Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 14% [ 5 ]
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcap11%Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 11% [ 4 ]
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcap58%Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 58% [ 21 ]
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcap0%Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 0% [ 0 ]
Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_lcap14%Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin”

Shko poshtë

Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Empty Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin”

Mesazh nga Vizitor Tue Feb 07, 2012 10:05 am

Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” 40hadithe
Libri më i fundit, “40 Hadithe mbi moralin” ka parë dritën e botimit këto ditë, kur mbarë bota përkujton lindjen e bekuar të Profetit Muhamed (a.s.).

Në fenë Islame besimi dhe morali janë të pandashëm nga njëri tjetri. Besimtari, ndërsa përmbush përgjegjësitë e tij me vetëdijen se po vëzhgohet dhe po mbikëqyret në çdo moment nga Krijuesi Fuqiplotë dhe i Gjithëdijshëm, bën kujdes që punët e tij të jenë brenda normave morale, me qëllim që të jenë të pranuara tek Allahu.

Duke ditur që burimet kryesore të moralit në Islam janë Kur’ani dhe Suneti i Profetit (a.s.), myslimani e ka të lehtë të shpalosë një mënyrë sjelljeje me sigurinë që ajo përmban moralin më të bukur.

Në këtë libër janë zgjedhur dhe shqipëruar 40 hadithe, që kanë të bëjnë pikërisht me moralin. Në një mënyrë shumë përmbledhëse, me fjalët më të zgjedhura, me pohimet më rrënjësore, si dhe me shprehjet më të goditura, Profeti Muhamed (a.s.) impresiononte bashkësinë e vet dhe vazhdon të na magjepsë në çdo kohë, duke na edukuar njëkohësisht me moralin e vërtetë e fisnik.

Profeti ynë i dashur (a.s.) ka thënë se “mes veprave në peshore asgjë nuk do të jetë më e rëndë se morali…” ( Tirmidhi, Birr, 62). Nisur nga kjo si dhe nga sihariqe të ndryshme të tij (a.s.) për ata që mësojnë dhe u bëjnë të mundur njerëzve të mësojnë të paktën 40 hadithe, u përgatit ky libër i shkurtër nga teologu Elton Karaj, pedagog në Universitetin Bedër dhe njëkohësisht imam i xhamisë Et’hem bej.

Libri është botim i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin” Empty Re: Botohet libri më i ri nga KMSH, “40 Hadidhe mbi moralin”

Mesazh nga Shkruaj Tue Feb 07, 2012 10:11 am

shume mir,
Shkruaj
Shkruaj

Numri i postimeve : 124
Piket : 371
Respekti : 100
Date e hyrjes : 26/02/2011
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi