Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Shendeti i kockave   EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Shendeti i kockave   EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Shendeti i kockave   EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Shendeti i kockave   EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Shendeti i kockave   EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Shendeti i kockave   EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Shendeti i kockave   EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Shendeti i kockave   EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Shendeti i kockave   EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Shendeti i kockave   EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Shendeti i kockave   EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Shendeti i kockave   EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Shendeti i kockave   EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Shendeti i kockave   EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Shendeti i kockave   EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
Albani (761)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
emine (509)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
Era (387)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
Redi (338)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
Visiana (198)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
iDa (175)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 
Esila (153)
Shendeti i kockave   Vote_lcapShendeti i kockave   Voting_barShendeti i kockave   Vote_rcap 

Kush është në linjë
44 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 44 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Shendeti i kockave   Vote_lcap3%Shendeti i kockave   Vote_rcap 3% [ 1 ]
Shendeti i kockave   Vote_lcap14%Shendeti i kockave   Vote_rcap 14% [ 5 ]
Shendeti i kockave   Vote_lcap11%Shendeti i kockave   Vote_rcap 11% [ 4 ]
Shendeti i kockave   Vote_lcap58%Shendeti i kockave   Vote_rcap 58% [ 21 ]
Shendeti i kockave   Vote_lcap0%Shendeti i kockave   Vote_rcap 0% [ 0 ]
Shendeti i kockave   Vote_lcap14%Shendeti i kockave   Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Shendeti i kockave

Shko poshtë

Shendeti i kockave   Empty Shendeti i kockave

Mesazh nga Brikena Sat Sep 03, 2011 11:24 am

Të mbroni shëndetin e kockave tuaja është më e lehtë nga ç’e keni menduar.

Ju mund të forconi kockat duke mësuar mënyrën e ushqyerjes, aktivitetin fizik dhe stilet e tjera të jetesës. Nga një lajm i publikuar në “Mayo Clinic” bëhet e ditur se kockat mundësojnë strukturën e trupit, mbrojnë organet, lidhin muskujt dhe depozitojnë kalciumin. Ndërkohë që dihet rëndësia e formimit të shëndetshëm të kockave në periudhën e fëmijërisë dhe adoleshencës edhe në vitet më pas, duhet të tregoheni të kujdesshëm ndaj shëndetit të tyre.

Pse është i rëndësishëm shëndeti i kockave?

Kockat ndryshojnë vazhdimisht; ndërkohë që të vjetrat thyhen, kocka të reja krijohen. Kur jeni të rinj trupi krijon më shumë kocka të reja nga kockat e thyera dhe kështu rritet masa e tyre. Tek shumë njerëz masa kockore shënon kulmin në moshën 30-vjeçare. Pas kësaj moshe vazhdon modelimi i ri i kockave, por humbasim më shumë se ç’fitojmë. Për këtë arsye sëmundja, e osteoporozës (shkrirje e kockave) lidhet me masën kockore të arritur derë në moshën 30 vjeç dhe sa shpejt humbisni nga kockat.

Cilët janë faktorët që ndikojnë në shëndetin e kockave?

Janë të shumtë faktorët ndikues në shëndetin kockor. Disa prej tyre mund të ndryshohen e disa të tjerë jo. P.sh:

- sasia e kalciumit në ushqyerjen tuaj: nëse merrni kalcium në sasi të pakta, ulet dendësia e kockave dhe shfaqet rreziku i humbjes së hershme të tyre dhe shtimit të kockave të thyera.
- niveli i aktivitetit fizik: personat që nuk bëjnë ushtrime fizike rrezikohen më shumë nga shfaqja e shkrirjes së kockave.
- konsumi i duhanit dhe alkoolit: studimet kanë treguar se duhani dhe alkooli dobëson kockat dhe rrit rrezikun e osteoporozës.
- të jesh femër. Femrat kanë më pak inde kockore se meshkujt.
- plakja: kockat tuaja hollohen dhe dobësohen në varësi të moshës.
- masa trupore dhe lidhjet familjare: nëse jeni shumë të dobët keni një masë më të ulët kockore. Edhe personat që kanë pasur në familje persona me sëmundjen e shkrirjes së kockave, janë më të rrezikuar.
- niveli i hormoneve: hormoni i tepërt tiroid bëhet shkak i humbjes së kockave. Humbjet kockore shihen më shumë tek grate, sidomos pas periudhës së menopauzës, sepse niveli i estrogjenit bie.
- edhe çrregullimet në ushqyerje dhe probleme të tjera ndikojnë në shëndetin kockor: tek personat me anoreksi apo bulimi ekziston rreziku i humbjes kockore. Krahas kësaj, gastrektomia (operacioni për t’u dobësuar) mund të ndikojë në përthithjen e kalciumit në sëmundje si Crohn dhe Cushing’s .
- përdorimi i ilaçeve të caktuara: përdorimi për një kohë të gjatë i ilaçeve kortikosterod, si kortizon, prednizon, prednizolon dhe dekzametazon dëmton kockat. Në grupin e ilaçeve që rrisin rrezikun e shkrirjes së kockave hyjnë edhe enzimat inhibitore të përdora në kurimin e kancerit, antidepresantët, ilaçet e kancerit etj.

Çfarë mund të bëni për të mbrojtur shëndetin e kockave?

- merrni shumë kalcium. Për grupmoshat 19-50 dhe meshkujt e moshës 51-70 vjeç këshillohet të merret 1000mg kalcium. Kjo sasi rritet pak për femrat mbi moshën 51 vjeç dhe meshkujt mbi moshën 71 vjeç, duke shkuar në 1200mg. Duhet të konsumohen edhe produktet e qumështit, brokoli, lakra e zezë, konservat e salmonit, sardelet dhe produktet e sojës.
- për personat e moshës 19-70 vjeç këshillohet marrja e 600 IU vitaminë. Ndërsa personat mbi moshën 71 vjeç duhet të marrin 800 IU vitaminë. Burimet e vitaminës D: peshku ton, sardelja, e verdha e vezës, qumështi dhe shtesa me vitaminë D.
- aktivitete si ecja, vrapimi, tenisi, ngjitja e shkallëve ju ndihmojnë në forcimin e kockave dhe ngadalësojnë procesin e humbjes së tyre.
- mos përdorni duhan dhe alkool.
- mund të përdorni ilaçe për të përforcuar kockat.
- kura e hormoneve e përdorur në periudhën e menopauzës mund të ndikojë në mbrojtjen e dendësisë së kockave./ikub/
Brikena
Brikena

Numri i postimeve : 44
Piket : 80
Respekti : 100
Date e hyrjes : 15/03/2011
Mosha : 33
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi