Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
Albani (761)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
emine (509)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
Era (387)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
Redi (338)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
Visiana (198)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
iDa (175)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 
Esila (153)
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcapLutjet: Kura që shëron dhimbjet Voting_barLutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 

Kush është në linjë
48 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 48 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Mon Apr 29, 2024 1:47 am
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcap3%Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 3% [ 1 ]
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcap14%Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 14% [ 5 ]
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcap11%Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 11% [ 4 ]
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcap58%Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 58% [ 21 ]
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcap0%Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 0% [ 0 ]
Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_lcap14%Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Lutjet: Kura që shëron dhimbjet

Shko poshtë

Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Empty Lutjet: Kura që shëron dhimbjet

Mesazh nga Admin Mon Jul 04, 2011 7:42 pm

Në Amerikë shtohen gjithmonë e më shumë personat që luten për shëndetin. Sipas studimeve, ato janë efikase kundër dhimbjeve kronike dhe shqetësimeve psikike

Faltoret e spitaleve janë vende shumë të frekuentuara dhe sipas një studimi të publikuar në “Psychology of Religion and Spirituality” nga Universiteti i Massachusetts dhe ai i Virginia-s, ato amerikane janë gjithmonë e më shumë. Ata që besojnë te lutja si një kurë e vërtetë shtesë kundër sëmundjeve janë rritur me 6 për qind në 5 vjet dhe vazhdojnë akoma të rriten. Kjo rritje ka përfshirë sidomos personat me ngjyrë, hispanikët, gratë dhe njerëzit me nivel të lartë arsimor. Sipas një studimi, ata që luten sot për shëndetin e tyre apo të një personi të afërm janë rreth gjysma (43 për qind) e të rriturve amerikanë dhe rreth 70 për qind e atyre që i kanë shpëtuar një tumori.
Vlerësimi

Ky përfundim u bë nga vlerësimi i rreth 31 mijë personave me të paktën 18 vite jete përmes një pyetësori të bazuar te tri pyetje: 1) nuk jam lutur kurrë për shëndetin tim apo të ndonjë tjetri; 2) jam lutur në vitin e fundit; 3) nuk jam lutur në vitin e fundit. Variablat kryesorë që influencojnë në “drejtimin” drejt lutjes rezultuan: seksi, raca (e bardhë, e zezë, hispanike), gjendja civile dhe niveli i arsimimit. Më pak të rëndësishëm ishin niveli ekonomik, stili i jetës, paaftësia fizike apo shkalla e përkeqësimit të sëmundjes.

Terapi efikase

Në rastet e dhimbjes kronike në vitin e fundit janë vlerësuar edhe tregues të veçantë, si për shembull prezenca e dhimbjes së dhëmbëve. Lutja rezultoi efikase edhe në shqetësimet psikike, ku duket se funksionon përballë depresionit, ankthit dhe stresit. Të moshuarit ishin ata që luteshin më shumë për shëndetin e tyre në krahasim me të rinjtë, ndërsa mes këtyre të fundit e praktikonin ata që nuk pinin duhan dhe alkool. Të rinjtë që nuk luteshin fare ishin zakonisht ata që vinin nga familje shumë të pasura, kishin gjithçka në jetë dhe merreshin rregullisht me aktivitete fizike. Gjithsesi ajo që të bie më shumë në sy është se si ky akt besimi po konsiderohet gjithmonë e më shumë një terapi alternative për të lehtësuar simptomat e sëmundjes dhe për t’u ndier më mirë. Edhe vetë mjekët amerikanë, të habitur para këtij fakti, po e shtojnë këtë kurë të re shtesë në recetat që u rekomandojnë pacientëve të tyre.

Studimi

Sipas disa kërkimeve të fundit të bëra në pacientë që u ishin nënshtruar ndërhyrjeve kardiake, kanë nxjerrë në dritë se ata e morën veten më shpejt kundrejt atyre që nuk luteshin.

Një rezultat kaq i veçantë i ka shtyrë shkencëtarët të thellojnë kërkimet e tyre për të marrë të dhëna më të sakta. Është parë se në harkun kohor të dedikuar lutjes, organizmi pësonte një sërë modifikimesh biokimike: niveli i të gjitha hormoneve i ngritur nga niveli i stresit ulej ndjeshëm, ndërsa niveli i endorfinës (analgjezik natyror që e disponon trupi, ose të ashtuquajtura hormone të kënaqësisë) ndihej menjëherë. Përfundimi? Një ngadalësim i ndjeshëm i rrahjes së zemrës dhe frymëmarrjes i shoqëruar me qetësimin e të gjithë muskujve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe të sistemit imunitar.

Të gjitha këto avantazhe janë të njëjta me ato të konsumimit të ilaçeve ose me anë të meditimit dhe është pikërisht kjo disiplinë që po i afrohet gjithnjë e më shumë lutjes. Flitet për momentin e një përmbledhjeje të brendshme si një lloj takimi me vetë shpirtin, të afta të rrisin ndërgjegjësimin dhe vetëshërimin.

Lutja i bën mirë çdo njeriu, jo vetëm atyre që e kryejnë rregullisht këtë ritual. Sipas një studimi të zhvilluar nga një profesor në një spital të San Franciskos, u vu re se nga lutjet e grupeve prej 5-7 personash, të cilët u lutën për 192 pacientë, ata patën më pak nevojë për antibiotikë dhe operacione se 201 të tjerët, për të cilët nuk u lut njeri. Pra duket se lutja luan një rol të rëndësishëm dhe është krejt e pavarur nga distanca që ndodhen personat që luten. Këtë fenomen e kanë quajtur pjesëmarrje në shpërndarjen e dashurisë universale.

Çdo lutje është e mrekullueshme, sidomos kur shprehet jo si një përgjërim personal dhe e mbushur shpesh me kërkesa.

Lutjet antike tregojnë një mësim të shenjtë për persona që duan të kenë takime me shpirtin si një burim mirëqenieje shpirtërore. E nëse herë pas here dëshirohet edhe pak hapje ndaj recitimeve tipike të botëve të tjera të besimit, duke ushqyer në vetvete dashuri për të tjerët, mund të jetohet një moment evolucioni më i madh dhe tejkalimi paragjykimesh. Fjalët që njeriu i ka drejtuar Zotit, përbëjnë në fakt një pasuri të pafundme për shpirtrat e sinqertë që kërkojnë gëzim.Lutjet: Kura që shëron dhimbjet Lutje
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1314
Piket : 18968
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 25
Vend ndodhja : Shqiperi

https://forumkulturor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi