Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
Albani (761)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
emine (509)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
Era (387)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
Redi (338)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
Visiana (198)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
iDa (175)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 
Esila (153)
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcapBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Voting_barBrazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 

Kush është në linjë
45 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 45 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcap3%Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 3% [ 1 ]
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcap14%Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 14% [ 5 ]
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcap11%Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 11% [ 4 ]
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcap58%Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 58% [ 21 ]
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcap0%Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 0% [ 0 ]
Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_lcap14%Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë

Shko poshtë

Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë Empty Brazil, zbulohet fisi indigjen i panjohur më parë

Mesazh nga Admin Thu Jun 23, 2011 12:43 pm

RIO DE JANEIRO- Qeveria braziliane ka konfirmuar këtë javë se ka zbuluar ekzistencën e një tribuje indigjenësh të panjohur deri më sot në jugperëndim të pyjeve masive të Amazonës.

Zyrtarët brazilianë bëjnë të ditur se kanë mundur të lokalizojnë dhe të fotografojnë nga ajri me satelit banorë të një fisi indigjen të panjohur deri më sot.
Ky fis banon në një kënd të largët të pyllit të Amazonës, në afërsi të kufirit me Perunë. Fisi tërësisht i izoluar, pa kontakt me popullsinë tjetër braziliane, u zbulua në rezervat e “Vale do Javari”.
Lajmi u bë i ditur nga Funai, agjencia shtëtërore për mbrojtjen e indianëve, sipas të cilës, bëhet fjalë për rreth 200 njerëz, që besohet se i përkasin familjes gjuhësore Pano, me origjinë nga Peruja. Sipas shërbimit Funai, kjo gjuhë është karakteristike për njerëzit që jetojnë në kufirin e Brazilit me Perunë dhe Bolivinë.
Ky fis mund të jetë një grup që është detyruar të arratiset nga sharrat abuzive, nga presioni i kërkuesve klandestinë të arit ose nga kërkuesit e naftës, shkruajnë mediat.

Fotografitë e publikuara nga agjensia shtetërore për cështjet indigjene, Funai, shfaq kasollë të mëdha prej kashte, të rrethuara me mjaft gjelbërim, ku dallohen bime si kikirikë, drithëra dhe banane, të cilat besohet se janë dhe ushqimet e tyre të përditshme.

Përfaqësuesi i shërbimit brazilian Funai, që është përgjegjëse për të drejtat e komuniteteve autoktone, Fabricio Amorim tregoi se në regjistrimet satelitore kanë zbuluar tri rrafshe të vogla të banuara.

Qeveria braziliane përpiqet t`i shmanget kontaktit të drejtpërdrejt me komunitetet fisnore, duke u përpjekur njëkohësisht që të ruajë tokën e tyre nga shfrytëzimi për nevoja industriale. Por, shumë ekspertë mendojnë se përfaqësuesit qeveritarë do të duhej të bien në kontakt me këta banorë autoktonë, nëse duan t`i mbrojnë nga kërcënimet e jashtme.
Në Brazil jetojnë rreth 68 fise indiane të izoluara. Qeveria e Brazilit krijoi kontaktin me njërin nga përfaqësuesit e komunitetit autokton, por për arsye të sëmundjeve që sollën me vete punonjësit e shtetit, asokohe pati një përqindje të madhe vdekshmërie në fiset autoktone.
Që nga ajo kohë, qeveria braziliane mbron rreth 14 milionë hektarë të xhunglës së Amazonës, ku jetojnë ato fise.

(d.b/AP/BalkanWeb)
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1314
Piket : 18968
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 25
Vend ndodhja : Shqiperi

https://forumkulturor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi