identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Nis puna per rikonstruksionin e xhamise se fshatit Iballe Puke

Shko poshtë

Nis puna per rikonstruksionin e xhamise se fshatit Iballe Puke

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Mon May 08, 2017 11:27 pm


Sot 08 maj 2017 Myftinia Puke zhvilloi ne fshatin Iballe ceremonin zyrtare te nisjes se punimeve per rikonstruksion te kesaj xhamie.20170508_103133

Perveç besimtareve ne takim mori pjese Myftiu i Pukes Gezim Kopani, N/Kryetari i Bashkise Fushe Arrez Klementin Syla, Administratori i Njesise Administrative Iballe Ndoc Marku si dhe disa nga Anetaret e Keshillit te Myftinise Puke.

Aktiviteti u hap me hymnin Kombetar per te vijuar me disa versete te Kur’anit per te vazhduar me nje prezentim historik te xhamise Iballe mbajtur nga Myezini i Xhamise Durim Aga.

Ndersa ceremonin e pershendeti Myftiu i Pukes Gezim Kopani i cili pasi falenderoj donatorin por edhe perfaqesuesit e Bashkise Fushe Arrez tha: “Xhamia Iballe eshte nje nder xhamiat me te vjetra te Myftinise Puke. Myftinia Puke ka analizuar akt konstatimin e bere mbi gjendjen e renduar te xhamise Iballe mbajtur ne vitin 2016, dhe po kete vit Myftinia Puke ka sjell shoqata e donator per te ndihmuar ne restaurimin e saj, dhe ky restaurim u mor persiper nga Komuniteti i Bashkuar Kuvajtin per Bamiresi. Komuniteti Mysliman i Shqiperise ne bashkepunim me donator eshte duke punuar ne ringritjen e stuktures islame ne vend, dhe nje nder keto eshte edhe xhamia e fshatit Iballe.Uroj qe dite te tilla te kemi ne kete fshat sic e keni ne tredite ne respekt e harmoni mes dy besimeve mysliman e katolik.”

Ne fjalen e tij n/Kryetari i Bashkise Fushe Arrez Klementin Syla uroj besimtaret mysliman per kete investim duke e cilesuar te rendesishem per myslimanet e ketij fshati por edhe me gjere. Ndersa ne fjalen e tij kryetari i Njesise Administrative Iballe Ndoc Marku e vlersoj kete si nje rast te vecante per gjithe fshatit duke e vlersuar si te domosdoshem realizimin e ketij investimi.

Ne emer te Komunitetit te Bashkuar Kuvajtian per Barmiresi pershendeti perfaqesuesi i saj Erjon Hasmagaj i cili nder te tjera tha: “…Kerkesen e Myftiut te Pukes Gezim Kopani per rikonstruksion te xhamis Iballe e kemi pranuar me kenaqesi dhe ne nje hark kohor te shkurter kemi bere marveshjen mes institucionit tone Komunitetit Mysliman te Shqiperise per te realizuar investimin. Falenderoj Bashkine e Fushe Arrezit per dhenien e lejese po ashtu edhe te Myftinise Puke per mbeshtetjen e dhene. Me lejen e Zotit investimi do kryher brenda ketij viti dhe do jete nje investim qe do i sherbej ne nje gam me te gjere besimtareve mysliman te fshatit Iballe.”

Ne fund te takimi u be ceremonia e nisjes se punimeve per tu mbyllur me shperndarjen e disa literaturave islame dhe nje kokteil i organizuar me kete rast.

Dt. 08.05.2017

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
Forumi Vizitor
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 874
Piket : 3202
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 20
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi