identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


7 arsye pse duhesh të mësosh gjuhën Arabe

Shko poshtë

7 arsye pse duhesh të mësosh gjuhën Arabe

Mesazh nga Muslimanja prej Sun Mar 19, 2017 9:38 pm


1. Kupto fjalët e Zotit tënd pa ndonjë përkthim

Nëse dikush i dashur për neve na e dërgon ndonjë letër në gjuhë të huaj, ne do të vraponim për të gjetur se vallë çfarë shkruan në të. Ne do ta përkthenim por kuptimi i vërtet do të kuptohej vetëm në gjuhën origjinale. Arabishtja e përdoru në Kuran është e pasur dhe plotë kuptime – asnjë përkthim nuk mund të jetë i plotë i drejtë.

2. Kupto fjalët e Profetit

Imagjino sikur ta kishe të mundur të lexosh dhe të kuptosh fjalët e të dashurit Profetit tonë (sal-lAllahu alejhi we selem) nga gjuha arabe. Mësimi i gjuhës Arabe do të thotë për ty se mund të kuptosh hadithin e Profetit pa pasur nevojë që të mbështetësh në një përkthim.

3. Të shtosh përkushtimin në namaz

Përqendrimi yt në Namaz do të ngritët kur ti do të jesh në gjendje të kuptosh çdo pjesë të namazit prej sureve apo dhikreve. Namazi nuk do të jetë më një grup i veprimeve me zbrazëti të meditimit. Do të jesh në gjendje të kesh një bisedë më kuptimplote me Zotin tënd.
Sa herë ke qenë duke fal namaz të Taravisë në Ramazan e ke thënë: ah sikur të dija se çfarë po lexon imami? Bëje atë dëshirë të bëhet e vërtet duke mësuar gjuhën arabe.

4. Qasu në librat e Shkencave Islame që të futesh në studime më të thella

Megjithëse shumë libra të shkencave Islame janë përkthyer, shumë prej tyre mund të vlerësohen tamam vetëm në gjuhën origjinale të tyre – si libra të ndryshëm të Tefsirit, komente të Haditheve ose libra në Jurispodencën Islame.

5. Është gjuha e 5të në botë

Gjuha Arabe është e folur nga më shumë se 300 milion njerëz në botë dhe është gjuhë zyrtare në 24 vende. Me mësimin e gjuhës Arabe, ti je në gjendje të komunikosh me ata që flasin këtë gjuhë anë e kënd botës.

6. Shto mundësitë e punësimit tënd

Hulumtimet e ndryshme kanë treguar se kur dikush di një gjuhë të dytë mundësia për të punësuar është më me madhe. Mësimi i Arabishte do të shtojë mundësitë e tua të punësimit dhe do të duket bukur në CV-në tënde.

7. Mësimi i një gjuhe të huaj do fuqizojë trurin dhe përmirëson kujtesën

Umeri ka thënë:
“Mësoni Arabishten për forcimin e mendjes”
Shumë studime kanë treguar se ata që flasin dy gjuhë apo shumë gjuhë janë komunikues më të mirë, kanë memorie më të mprehtë dhe e kanë të perfeksionuar aftësinë e të menduarit kritik.
avatar
Muslimanja
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 598
Piket : 1922
Respekti : 9
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 39
Vend ndodhja : Tirane

http://islami-puke.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi