identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Cfare eshte Islamofobia?

Shko poshtë

Cfare eshte Islamofobia?

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Fri Feb 17, 2017 10:09 am

Fjala "islamofobi" eshte nje neologjizem, pra nje togfjalesh i perbere nga fjalet islam dhe fobi (gr.ant. "frike). Islamofobia si term nenkupton paragjykimet, urrejtjen dhe friken irracionale ndaj Islamit dhe myslimaneve. ne vitin 1997, British Runnymede Trust e perkufizoi  islamofobin si "frike dhe urrejtje ndaj Islamit, dhe per pasoje frike dhe antipati per te gjithe myslimanet" duke shpallur gjithashtu se kjo i referohet pratikeave te diskriminimit ndaj myslimaneve, duke i perjashtuar ata nga jeta shoqerore, publike dhe ekonomomike e nje kombi apo shteti. Ketu perfshihen edhe perceptimet se Islami nuk ka vlera te perbashketa me kulturat e tjera, eshte inferior ndaj Perendimit dhe eshte nje ideologji politike e dhunshme, me teper se sa nje religjoon. Profesoresha e historise se religjoneve Anne Sophie Roald ka deklaruar ne Stockholm International Forum on Combatin Intolerance, se islamofobia eshte pranuar si nje forme e intolereances se bashk me ksenofobine dhe antisemitizmin.

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
avatar
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 874
Piket : 3202
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi