identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Kush flet dy gjuhë të huaja, plaket më ngadalë

Shko poshtë

Kush flet dy gjuhë të huaja, plaket më ngadalë

Mesazh nga Albani prej Mon Jul 18, 2016 11:18 am


Nëse flisni më shumë se një gjuhë, kjo është gjë e mirë jo vetëm për imazhin tuaj shoqëror, por gjithashtu i bën mirë shëndetit të trurit, ka zbuluar një studim i ri. Dygjuhësia ka një efekt pozitiv në njohje tek personat e moshës së mesme. Individët, që flasin dy ose më shumë gjuhë, edhe ata që zotërojnë një gjuhë të dytë në jetën prej të rrituri, mund të ngadalësojnë procesin e plakjes. Të flasësh dy gjuhë të huaja ndikon për mirë në aftësinë konjitive dhe i sjell trurit shumë dobi.

(gazeta-Shqip.com)

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi