identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Ja organoja më e madhe në botë (Foto)

Shko poshtë

Ja organoja më e madhe në botë (Foto)

Mesazh nga Iliana prej Thu Feb 25, 2016 10:45 am


Në Nju Xhersi të SHBA-së, gjendet pianoja më e madhe në botë. Ajo është një mrekulli me vetë dhe ndodhet në sallën ‘Boardwalh Hall’, të pallatit të kongreseve më të rëndësishëm të qytetit.Në këtë sallë priten njerëzit më të famshëm në botë dhe gjithashtu shërben për të bërë koncerte madhështore. Kjo strukturë ka pritur këngëtarë me famë botërore si Madonna apo Lady Gaga.Për ndërtimin e këtij instrumenti muzikor, janë përdorur 33 mijë tuba dhe tingulli i tyre ka një fuqi që e tejkalon 6 herë fishkëllimën e trenit.Për t’i dhënë formën përfundimtare organos, janë dashur 3 vjet. Për fat të keq në vitin 2000, instrumenti muzikor, u dëmtua rëndë nga disa punëtorë që po punonin në sallën ku ndodhej organoja.Tubat janë dëmtuar dhe tani po tentohet që të rregullohet dhe të mirëmbahet. Mendohet se punimet për riparimin e saj do të zgjasin 8 vjet. Duke pasur parasysh rëndësinë e instrumentit, shpresojmë se do të restaurohet plotësisht për të fituar në lavdinë e mëparshme.25 shkurt 2016 (gazeta-Shqip.com)
avatar
Iliana

Numri i postimeve : 23
Piket : 38
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/06/2011
Mosha : 23
Vend ndodhja : Para PC

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi