identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Sa mund të jetojë njeriu pa ujë? Jo më shumë se një javë

Shko poshtë

Sa mund të jetojë njeriu pa ujë? Jo më shumë se një javë

Mesazh nga Visiana prej Sun Feb 14, 2016 9:05 pm


Një njeriu mund të jetojë më shumë se tre javë pa ushqim, por pa ujë nuk mund të shtyjë kaq gjatë. Të paktën 60 për qind e trupit të të rriturve është e përbërë nga uji, i cili është mjaft i rëndësishëm për një funksionim normal të trupit të njeriut. Ndryshe nga ushqimi, koha maksimale që një individ mund të jetojë pa ujë është një javë. Mirëpo, vlerësimi me siguri do të jetë më i shkurtër në kushte të vështira, si për shembull gjatë stinës së verës, kur dhe temperaturat janë më të larta.

Sipas “The Independent”, një javë është një vlerësim paksa i ekzagjeruar, pasi normalja është 3 deri në 4 ditë. “Ju mund të rrini 100 orë pa pirë ujë nëse jashtë janë temperatura mesatare. Nëse është freskët ju mund të shkoni pak më gjatë. Mirëpo, në rastet kur jeni të ekspozuar drejtpërdrejt në diell, sigurisht që është më pak”, ka thënë profesori i mjekësisë, Claude Piantadosi, SHBA.

14 shkurt 2016 (gazeta-Shqip.com)
avatar
Visiana
Veshgues
Veshgues

Numri i postimeve : 151
Piket : 269
Respekti : 105
Date e hyrjes : 26/02/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Shkoder

http://islami-puke.webs.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi