identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Libri më origjinal dhe më i çuditshëm i kulturës Islame

Shko poshtë

Libri më origjinal dhe më i çuditshëm i kulturës Islame

Mesazh nga era prej Tue Feb 02, 2016 9:09 am


Ebu Muhamed Ismail b. Ebu Bekr b. Al-Muqri, Zoti e mëshiroftë, ka shkruar një libër ku ka trajtuar pesë shkenca të ndryshme Islame, por këtë e ka bërë në mënyrën më brilante dhe më origjinale.

Es-Sehavi r.h. thotë se libri është bërë në një mënyrë shumë të çuditshme, mënyrë të cilën askush nuk ka shkruar ndonjë libër para tij.

Ajo çka e bën interesante këtë libër është se ajo flet për shkenca të ndryshme islame në varësi se si e lexojmë:

1. Nëse e lexojmë librin në tërësi do të shohim se autori shkruan për fikhun (sheriatin islam)

2. nëse e lexojmë pjesën e parë do të shohim se autori shkruan për Al-Arudin (shkencën për strukturën ritmike të poezisë).

3. Nëse e lexojmë pjesën e dytë do të shohim se autori shkruan për historinë Islame.

4. Nëse lexojmë pjesën e tretë do të shohim se autori shkruan për gramatikën (nahwin).

5. Nëse lexojmë pjesën e katërt do të shohim se autori shkruan për el-qavaf (shkencën për rimat).

I gjithë libri ka 112 faqe.

Burimi: Dialogos.ba

(Islampress)

Forumi Vizitor
Ne çdo rast t'jesh vetvetja
avatar
era

Numri i postimeve : 332
Piket : 870
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Tirane

http://forumivizitor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Libri më origjinal dhe më i çuditshëm i kulturës Islame

Mesazh nga Monika prej Tue Feb 02, 2016 9:26 am

interesante
avatar
Monika

Numri i postimeve : 52
Piket : 131
Respekti : 51
Date e hyrjes : 03/09/2011
Mosha : 28
Vend ndodhja : Sarande

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi