identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Bangladesh: mijëra muslimanë luten për paqe në botë

Shko poshtë

Bangladesh: mijëra muslimanë luten për paqe në botë

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Sat Jan 09, 2016 10:57 pm

Mijëra vetë janë mbledhur në Bangladesh për ritualin e përvitshëm të faljes, që njihet me emrin “Bishva Ijtema”.

Mijëra vetë janë mbledhur në këtë qytet, që në këtë periudhë të vitit konsiderohet i shenjtë, ndërsa strehohen për disa ditë me rradhë edhe në tenda, deri në plotësimin e ritualit të tyre.

Meshkujt ndjekin me përpikmëri ritualin e tyre, duke nisur nga abdesi, që është edhe riti i larjes ndërsa disa të tjerë i bashkohen femrave duke gatuar, për vehte dhe për familjarët që i shoqërojnë në këtë ritual të përvitshëm.

Rituali mbahet nën masa të rrepta sigurie. Muhamad Nuruzaman, një besimtar i devotshëm shprehet:

“Kemi ardhur këtu, në Bishva Ijtema, që është qyteti i dytë më i madh për muslimanët pas muajit të shenjtë të ramazanit dhe ritualit në Haxh. Ne vijmë këtu për tu lutur të gjithë bashkë që zoti ynë, allahu, të na rikthejë paqen për të gjithë besimtarët muslimanë në të gjithë botën dhe vecanërisht për kombin tonë”.

Qindra vullnetarë kanë mbërritur gjithashtu në Bangladesh për tu siguruar për mbarëvajtjen e këtij eventi gjigand, ku marrin pjesë dhjetëra mijëra vetë, si dhe për të drejtuar trafikun e turmave të mëdha të njerëzve.

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
avatar
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 874
Piket : 3202
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi