identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Ne kemi nevoje per adhurim

Shko poshtë

Ne kemi nevoje per adhurim

Mesazh nga iDa prej Tue Nov 17, 2015 10:44 am

Gjeja me e bukur eshte te tregosh bujari e te dhurosh pa shperblim. Njerezit e paafte per ta kuptuar kete, i peshojne disa te verteta me peshoret e tyre te prishura,. per rrjedhoje, nxjerrin perfundime ne kundershtim me te verteten. Nje pjese e ketyre pyesin: C'nevoj ka Zoti ta krijoje kete gjithesi per ta bere veten te njohur e te dashur e ta na udheroje ne te falim namaz e te kryejme adhurime te tjera?
Nese, dike e bere kete pyetje, keta njerez do te merrnin mundimin t'u hidhnin nje sy qenieve perreth, do ta marrin pergjigjen e pytjes se tyre. Per shembull, ndersa u jep drite njerezve, c'pret dielli per kete prej tyre? Ndersa globi tokesor i shetit njerezit mbi shpine, cfare shpreson, valle, per kete prej tyre? Megjithese per vete s'ka nevoje per vitamin C, pema e limonit prodhon frutin e limonit te ngarkuar plot me vitamin C, per njerezit. C'kerkon per kete te mire pema e limonit nga njerezit? Shembuj te tille mund te jepen plot.
Kur edhe krijesat qe ndodhen nen nivelin e njeriut, nuk kan nevoje per asnje gje te njeriut, perkundrazi, njeriu ka nevoje per ta me c'mend mund te bejne nje pyetje te tille njeru per Zotin qe eshte Krijuesi i gjithckaje?
Nese nje mjek mjekon pa pagese, me deshire dhe dhembshuri disa te varfer, c'nevoje ka ai qe vepron keshtu? Nje pyetje e tille s'mund te behet. Nese behet, eshte nje pyetje e kote. Sepse pikerisht pse s'ka nevoje e ben mjeku nje miresi te tille!
I semuri qe ve re se mjeku ngul kembe qe t'i perdore ilacet qe ia ka dhene, nuk pyet se pse mjeku ngul kembe keshtu.
Ja , pra , edhe Allahu i Larte, ashtu sic e ka bere me miresine e vet kete gjithesi sherbyese per ne, edhe besimin, bindjen edhe adhurimin na urdheron per miresi ne menyre qe me to te arrijme lumturin e perjetshme.
Le te perpiqemi te shpjegojme kete te vertet me nje shembull.
Supozoni se femiaje ne mitren e nenes eshte i vetedijshem. Meqe me syte nuk sheh gje ne ate bote ku ndodhet, do te pyese me kundershtim:
-More po pse me jane vene keta sy mua? Dhe kur t'i thuhet se ato sy do t'i duhet ne nje bote tjeter, se , kur te shkoje ne ate bote, do te shohe veprat arti te mrekullueshme, femija do te kundershtoje duke thense nuk e beson nje gje qe s'e ka pare!
Po keshtu, femija do te pyese se pse i jane krijuar hunda qe s'i duhet per asgje, veshet, duart, kembet, te cilat i duken se vetem sa zene vend kot. Vetem nje gje do ta shohe me vend; kerthizen. Sepse me ane te kerthizes ai ushqehet, per kete edhe goja do ta quajne nje gje te kote!
Ja, pra, Zoti yne na ka meshiruar ne mitren amesore, pa na lene t'i zgjidhim gjerat me mendjen tone, na ka pajisur me te gjitha mjetet e duhura,per kete bote e pastan na ka derguar ketu!
Keshut, Zoti yne na ka vene ne prove ne kete bote dhe, me ane te Profetit tone dhe Kur'anit, na ka treguar se si duhet te veprojme ne menyre qe te perfitojme me te drejte nga bota e ahiretit ku do te shkojme pasi te largohemi qe ketej.
Nese ne kete prove, pa rene ne gabimet e treguar me lart, do t'i kryejme adhurimet, si; namazin, agjerimin, zekatin, haxhin, dhe do t'i zbatojme te gjitha urdherat dhe ndalimet nje per nje pa pyetur si e pse, ne jeten e pasme (ahiret) do te perfitojme pergjithmone nga keto adhurime. Ne te kundert, kur te shkojme ne jeten tjeter pa gje prej gjeje, sic mund te vinte ne kete bote nje femije pa sy, veshe,hunde, goje, duar e kembe, eshte e padiskutueshme se nuk do te na njihej e drejta per te jetuar!
Mbetet te themi se personi qe largohet nga kjo bote pa besim dhe adhurim, ne vne dqe te shkoje ne ahiret me duar bos, shkon me torben plot me mekate ngaqe me braktijen e cdo urdheri dhe mosrespektimin e nje ndalimi, ka bere nje mekat, dhe nje udhetim i till merr fund vetem ne zjarr.
avatar
iDa

Numri i postimeve : 167
Piket : 553
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/06/2011
Mosha : 27
Vend ndodhja : Durres

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi