identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Bujaria dhe Bamiresia e Profetit Muhamed a.s.

Shko poshtë

Bujaria dhe Bamiresia e Profetit Muhamed a.s.

Mesazh nga Admin prej Thu Aug 20, 2015 6:51 pm

Profeti Muhamed a,s nuk e kishte zakon asnjehere te thoshte:
-Nuk kam.
U jepte edhe nga ato pa gjera qe kishte. Ne rastet kur nuk kishte çfare t'u dhuronte, mundohej t'ua fitonte zemrat.
Profeti Muhamed a.s. qe njeriu me bujar. Ai nuk e nxirrte asnjehre prej mendjes faktin qe zoteruesi i vertet i te mirave materiale ne kete bote eshte Allahu xh.sh. Ai  mendonte me shume per t'u zgjidhur hallet  nevojtareve e te varferve dhe per ushqyrjen te uriturit, sesa per nevojat vetjake te perditshme.Si rezultat i bujarise ai nuk harronte t'u bente dhurata te ndryshme njerezve qe i donte. Ai i keshillonte:
"Bejini njeri-tjetrit dhurata ne menyre qe te shtohet miqesia dhe dashuria mes jush."
Profeti Muhamed a.s. i ftonte myslimanet  qe te tregoheshin bujare dhe te perpiqeshin t'i ndihmonin te tjeret qe kishin probleme ekonomike.
Profeti Muhamed a.s. thoshte:
"Njeriu qe ploteson nevojat e nje myslimani nga bashkesia ime fiton kenaqesine time. Allahu e vendos ne xhennet njeriun qe ka arrit te fitojne kenaqesin e Allahut xh.sh."
"Njeriu bujar eshte i afert me Allahun, afer me xhennetin dhe me njerezit. Koprraci eshte larguar nga Allahu, larg xhennetit e njerezve dhe afer zjarrit."

Po ashtu profeti Muhamed a.s. tregon:

"Vetem njerin nga keta dy persona duhet t'i keni zili.
a).Njeriu qe e shpenzon dhe konsumon pasurine qe ia ka dhene Allahu ne rrugen e drejte.
b).Njeriu qe gjykon drejt dhe sakte."

/shbki Puke/
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1312
Piket : 18957
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : Shqiperi

http://forumivizitor.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi