identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Myftinia Pukë aktivitet për 70 vjetorin e Çlirimit.

Shko poshtë

Myftinia Pukë aktivitet për 70 vjetorin e Çlirimit.

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Sun Nov 30, 2014 12:32 am

Festat e 28 dhe 29 Nëntorit e kan gjetur Myftinia Pukë në fshatin Flet. Ky takim u zhvillua në kuadër të 70 vjetorit të Çlirimit si dhe të 102 vjetorit të Pavarësisë.

Në këtë takim mori pjesë Myftiu i rrethit të Pukës Gezim Kopani, kryeplaku i fshatit Flet Riza Zeqa etj. Takimi filloj me leximin e verseteve të Kur’anit për të vazhduar me kumtesen e antarit të Këshillit të Myftinisë së rrethit të Pukës Afrim Laçi i cili foli mbi “Historikun e besimit mysliman të fshatit Flet”.

Në fjalen e tij kryeplaku i fshatit Riza Zeqa pasi falenderoi Myftininë e Pukës tha: “…Ndjehem shumë mirë që sot në festen e 29 Nëntorit keni ardh në fshatin tonë. Ky takim është vlersim për ne. Vetem ju po kujtoni kontributin e fshatit Flet në luften kundër pushtesit Serb. Kohë më parë fshati ynë ka qenë shumë i populluar. Mos vallë fakti që sot ky fshat ka pak banorë ka bërë që institucionet e shtetit të mos e kujtojnë luften heroike të fshatit Flet? Ky ishte fshati që ndaloi depërtimin serb. Ky është fshati që i dha Dëshmor këtij shteti. Çfarë është bërë për këtë fshat?Asgjë. Prandaj gjëj rastin t’ju falenderoj edhe një për këtë aktivitet kaq domëthënës.”

Myftiu i rrethit të Pukës Gezim Kopani pasi solli në kujtesë disa fakte historike të luftës (vitit 1912-1913) dhe të kontributit të besimtarëve mysliman dhe jo vetem të fshatit Flet tha: “Dua të nis këtë takim me thënjën e hz.Ali Korçes i cili thotë: “Zot! Të na rrojë Atdheu, Kombësija! Aqë sa të na rrojë edhe gjithësia!” është ky objektivi i fesë islame që ka edukuar për breza familjen shqiptarë. Si myfti i rrethit të Pukës ndjehem krenar për heroizmin e imam Osman Hoxhës si dhe të myezinit Bajram Haziri të cilët luftuan dhëmb për dhëmb me serbët. Fshati Flet është shembulli më i mirë ku kleri mysliman ka vulosur kontributin e vet në mbrotje të Atdheut. Kujtoj këtu imamin e xhamisë së fshatit Kulumri Osman Hoxha i cili ra dëshmor për Liri e Pavarësi si dhe shumë banorë të fshatit Flet.”Flet 29 nentor 2014

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
avatar
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 874
Piket : 3202
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi