identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Pas 24 vjetësh zbulon se nuk kishte “trurin e vogël”

Shko poshtë

Pas 24 vjetësh zbulon se nuk kishte “trurin e vogël”

Mesazh nga Elda prej Sat Sep 13, 2014 9:30 pm

Një vajzë në Kinë zbuloi vetëm pas 24 vjetësh se nuk kishte një pjesë të rëndësishme të sistemit nervor, trurin e vogël. E reja që gjithsesi bënte një jetë thuajse normale, është drejtuar në spital pas shqetësimeve të shpeshta me marrje mendsh dhe të vjella. Skaneri i kokës i la me gojë hapur mjekët; brenda kafkës mungonte truri i vogël. Sipas mjekëve, kjo është prova më e mirë që tregon aftësinë e jashtëzakonshme të trurit tonë për t’u përshtatur. Pavarësisht mbiemrit qe shoqëron emertimin e tij, ‘truri i vogël’, i cili është i vendosur poshtë dy hemisferave të trurit, megjithëse përfaqëson vetëm 10 për qind të tij përmban 50 për qind të neuroneve dhe luan rol të rëndësishëm në koordinimin e lëvizjes së muskujve (vendos për lëvizjet e vullnetshme ose jo) si dhe ka një rol fondamental në përvetësimin e gjuhës në fazat e para të jetës. Zbulimi i jashtëzakonshëm la me gojë hapur edhe nënën e 24 vjeçares, e cila vetëm tani arrin të kuptoje se pse e bija nisi të ecte vetëm kur ishte 7 vjeçe dhe artikuloi fjalët e para në moshën 6-vjeçare.

Sipas revistës ‘New Scientist’, rasti i 24 vjeçares është vetëm i nënti i zbuluar deri më tani; pjesa më e madhe e personave të tjerë me të njëjtin ‘defekt’ kanë pësuar vdekje të parakohshme dhe mungesa e trurit të vogël është pikasur vetëm pas autopsisë,

13 shtator 2014 (gazeta-Shqip.com)
avatar
Elda

Numri i postimeve : 42
Piket : 74
Respekti : 100
Date e hyrjes : 28/02/2011
Mosha : 23
Vend ndodhja : shkoder

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi