identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Hoxha i Iballes "Medalje per veprimtari patriotike"

Shko poshtë

Hoxha i Iballes "Medalje per veprimtari patriotike"

Mesazh nga Gezim Kopani prej Fri Jan 18, 2013 7:43 pm

Teologu imam Isuf Arif Hoxha ( 1820-1919)
"Medalje per veprimtari patriotike"

Imam Isuf Arif Hoxha ka lindur ne vitin 1820,mesimet e para fetare i mori ne mejtepin e Pukes,me vone ne medresen e Prizenit.Fillimisht imam Isuf Hoxha sherbeu si myezin Xhamie ne xhamin e Iballes, me pas ai filloj te sherbej si imam ne muajin e Ramazanit per namazin e teravive dhe me vone ne namazin e Bajramit te Madh.Pas ketyre praktikave imam Isuf Arif Hoxha emrohet imam i Xhamise Iballe,Puke. Imam Isuf Arif Hoxha i mbiquajtur Hoxha i Madh, teolog. hoxhe i Xhamise se Iballes, ka perkrah Lidhjen Shqiptare te Prizrenit. Ne Prizren Isufi kishte mesuar ne medrese per imam. Per me teper imam Isuf Arifaj ishte mik me Dizdarin e Pukes, se kishte gruan prej asaj dere, Gjylen. Keto lidhje krushqie e miqesore i bashkuan me shume ne perkrahjen e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, qe forcuan ndjenjat kombetare, qe u shprehen sidomos ne ruajtjen e unitetit mes dy besimeve, ne ruajtjen e raporteve te mira miqesore edhe me krushqi. Keshtu, imam Isufi ishte nip i Cecë Halilit te Dardhes, burre trim dhe guximtar, me te ilin ruante lidhje te ngushta nip-daje. Per me teper, imam Isufi ndihmonte dhe respektonte edhe kabashes te tjere te Dardhes a te Meziut si "daje", siç ishte rasti i Mark Balës se Mëziut i cili u semure ne Mertur, ku kishte shkuar per feste dhe erdh e vdiq ne kullen kater katesh te imam Isufit, Hoxha i Madh, i cili e varrosi me nderime Mark Bal Gjonin, burrin mendtar e
guximtar te Mëziut, ndersa prifit Domenika Passi, misionar italian, e kishte "mallkue" se kishte marre grua te dyte per femije, qe ia pertrine kullen ne shuarje, qe sot jane bere mbi dhjete familje me shtrirje qe prej Mëziu, Shkoder, Tirane deri ne ShBA (USA). (Cordignano,A.F- Shqiperia nepermjet vepres dhe shkrimeve te nje misionari....Rome,1933.Perkthim i I.Zamputit.Doreshkrimi ruhet ne Muzeun Historik te Pukes.)
Imam Isuf Arif Hoxha sherbej deri ne ditet e fyndit te jetes se tij si imam i Myftinise se rrethit te Pukes. Ai vdiq ne vitin 1919.Kujtimet me te mirat edhe sot permenden nga besimtaret mysliman te Pukes.

Publikon: Myftinia e rrethit Puke (ne kuadrin e grumbullimit dhe te publikimit te aktivitetit te Myftinise se rrethit Puke nder vite ne rrethin e Pukes,)
Autor: Xhemal Meçi (Studiues, Mjeshter i madh, Antar i Keshillit te Myftinise se rrethit Puke)
Pergatiti: Gezim Kopani
Fotografi: Xhamia e Iballes,Puke

Forumi Vizitor
"Mendo per te tjeret ate qe deshiron per veten tende"
Hadith i Hz. Muhammed a.s.
avatar
Gezim Kopani
Suportues
Suportues

Numri i postimeve : 88
Piket : 220
Respekti : 105
Date e hyrjes : 30/01/2011
Mosha : 34
Vend ndodhja : Pukë

http://gezim-kopani.blogspot.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi