identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


A jeni prindër shembullorë?

Shko poshtë

A jeni prindër shembullorë?

Mesazh nga iDa prej Mon Jan 14, 2013 11:20 pm

Të jesh nënë dhe baba i mire nuk do të thotë të plotësosh çdo dëshirë të fëmijëve, t’i mbysësh me lodra, t’i ngopësh deri në fyt me ushqim, të rëndësh pas tyre me pjatë në dorë, t’ia lidhësh këpucët edhe nëse janë rritur dhe t’i ndihmosh të vishen.

Nga prindërit kërkohet që të bëhen shokë me fëmijët e tyre por duek ruajtur dhe përcaktuar mire kufijtë e kësaj marrëdhënieje. Gjithashtu prindërit përpiqen për mbrojtjen e fëmijës, ruajtjen e shëndetit emocional, edukimin , kalimin e një kohe të frytshme me ta , marrjen e vendimeve në lidhje me të ardhmen e fëmijës , e mbështesin atë nga ana emocionale dhe përballojnë të gjitha shpenzimet e tij.
Nënat dhe baballarët e suksesshëm marrin përsipër përkujdesjen dhe rritjen e fëmijës. Ato ndajnë me njëri-tjetrin përgjegjësitë dhe shmangen nga ngarkimi i përgjegjësisë tek njëra pale. Mundohen të shtojnë njohuritë në lidhje me zhvillimin, edukimin dhe arsimimin e fëmijës. Dëgjojnë me vëmendje fjalët e fëmijës, mendimet e tij dhe mundohen të kuptojnë jo vetëm ato që shpreh por edhe gjërat që ndjen fëmija. I pranojnë fëmijët ashtu siç janë. Nuk cenojnë vetëbesimin e fëmijëve duke pritur më shumë se ç’kanë aftësi të bëjnë fëmijët. Pranojnë me mirëkuptim gabimet e fëmijëve duke i pare si një rast mësimi për ta. Në çdo rast mundohen të mos humbasin dashurinë , respektin , mirëkuptimin, tolerancën dhe dhembshurinë.

Mos i kritikoni

Edhe nëse prindërit janë të divorcuar kërkohet një bashkëpunim dhe ndërveprim i forte mes tyre.

Ndërkohë që nga familjet kërkohet të përpiqen të krijojnë një ambient sa më të ngrohtë dhe të sigurt prindërit nuk duhet t’i kritikojnë fëmijët, të tregohen të kujdesshëm në mosthyerjen e zemrave të fëmijëve.
Gjatë ditës ju thurni shumë fjali në lidhje me fëmijën tuaj bazuar në shkaqe të ndryshme. Sa prej këtyre fjalive përmbajnë tone kritikuese, gjykuese dhe mospëlqimi ? Sa prej tyre përmbajnë dashuri, dhembshuri, siguri, mirëkuptim? Mendohuni pak dhe kontrolloni pak të folurën . Lejoni që fëmijët t’jua transmetojnë hapurazi ndjenjat e tyre. Mos i kritikoni ato për shkak të fjalëve që thonë. Shikojeni këtë si një rast për të zhvilluar një marrëdhënie të mire mes jush. Të jesh një prind i mire nuk do të thotë të plotësosh çdo dëshirë të fëmijës, ta mbysësh me lodra, ta ushqesh derisa sa të tejngopet, ta ndihmosh në veshjen e rrobave e të tjera. Një sjellje e tillë ndikon vetëm në cënimin e personalitetit të fëmijës suaj. Kohën e kaluar me fëmijët shfrytëzojeni për ta kuptuar , për t’i shprehur dashurinë dhe dhembshurinë tuaj dhe për t’u bërë shok me të. Kjo do të thotë se ju kaloni një kohë cilësore me fëmijën tuaj.

Mos u tallni me të

Nga prindërit kërkohet që çdo ditë të ndajnë një kohë të përshtatshme për të biseduar me fëmijët.

Mos e shtyni për më vonë diçka që fëmija dëshiron t’ua tregojë , dëgjojeni me shumë vëmendje. Shikojeni në sy kur flet dhe mbani një qëndrim të butë dhe mirëkuptues. Mundohuni të kuptoni nëse ka ndjenja të cilat i mban të fshehura kur flet me ju. Tregoni kujdes ndaj mesazheve të gjuhës së trupit. Bëhuni një dëgjues aktiv. Mos kaloni nga një temë në tjetrën, mos ia ndërprisni fjalën dhe mos ndryshoni temë. Lëreni të flasë dhe ju vihuni të rolin e një dëgjuesi të mire.

Respektoni fjalët e fëmijës, mos e kritikoni dhe mos u tallni me të. Qëndroni larg pengesave të komunikimit. Mundësoni shprehjen e qetë të ndjenjave dhe mendimeve të fëmijës. Jepini përgjigje të qarta dhe të hapura pyetjeve të tij. Tregoni kujdes të jepni përgjigje të përshtatshme me moshën e fëmijës dhe asnjëherë mos i jepni informacion të rremë apo të gabuar. Shpreheni mungesën e informacionit në rast të një çështjeje që nuk dini. Por theksojini se do të mblidhni të dhëna madje mund ta bëni bashkë.

Familja e shëndetshme është ambienti i sigurt ku edukohen brezat e rinj

Një familje e shëndetshme është një faktor ekuilibrues dhe i sigurt për shoqërinë dhe ambientin përreth. Nën tablonë e hidhur të problemeve të sotme qëndron e vërteta e humbjes së aftësisë së zgjidhjes së problemeve të familjeve. Kohë më pare mjaftonte që brezit të ri t’i transmetoheshin zakonet dhe tradita e së shkuarës për të formuar një mendim të qartë rreth familjes. Por me shtimin e informacionit dhe eksperiencave janë shtuar dhe mundësitë në sistemin edukativ dhe arsimor. /Aisa Kokiçi/Start/
avatar
iDa

Numri i postimeve : 167
Piket : 553
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/06/2011
Mosha : 27
Vend ndodhja : Durres

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi